LRFs verksamhetsplan som film

Verksamhetsplanen utgår från LRFs verksamhetsmodell (bilden) och presenteras nu i en kortfilm på Medlemsnätet.
Verksamhetsplanen utgår från LRFs verksamhetsmodell (bilden) och presenteras nu i en kortfilm på Medlemsnätet.
För första gången presenterar LRF verksamhetsplanen i filmformat. Där bekriver förbundsordförande Helena Jonsson och vd Anders Källström de viktigaste prioriteringarna under 2012.


– Tanken är att vd och ordförande på ett lite mer levande sätt ska informera medarbetare och medlemmar om vad som står på agendan. Vi ser webbfilmen som en fräsch kanal för information och vi hoppas att den ska kännas lite mer inspirerande än till exempel en pdf, säger LRFs pressekreterare Anna von Corswant som har producerat filmen.

Filmen är sex minuter lång och visas direkt i webbläsaren längre ner på sidan. Det är första gången som LRF använder rörlig media för att presentera verksamhetsplanen.

– Vi vill använda filmens förmåga att fånga vår uppmärksamhet genom att bilder och röster väcker känslor, något som i sin tur gör det lättare att minnas informationen, säger Anna von Corswant.