Dispens för Stomp säsongen 2012

Kemikalieinspektionen har beviljat dispens för användning av bekämpningsmedlet Stomp under 2012.
Kemikalieinspektionen har beviljat dispens för användning av bekämpningsmedlet Stomp under 2012.

LRFs ansökan om dispens för ogräsmedlet Stomp SC har beviljats av Kemikalieinspektionen. Dispensen gäller från 25 mars 2012 till 23 juli 2012. Grödor där Stomp får användas är bruna bönor, lök, purjolök, gräslök, morötter och palsternacka.

Precis som för säsongen 2011 gäller dosen högst 1,8 liter per hektar och år och skyddsavstånd om minst 30 meter ska hållas till vattenmiljöer vid spridning.

Karenstid:

  • för morötter och palsternacka, 3 månader före skörd
  • för lök, purjolök och gräslök, 8 veckor före skörd
  • Bruna bönor, ej senare än 10 veckor före skörd

Varför dispens under 2012?

Det är viktigt att satsa på utveckling av nya strategier och metoder. Sedan några år tillbaka leder därför LRF ett projekt som handlar om att bredda tillgången av växtskyddsmedel för grödor som odlas i mindre omfattning och för mindre användningsområden, s.k. minor use.

Det arbetas aktivt inom projektet för att hitta alternativa strategier för att hantera olika växtskyddsproblem. För att hitta alternativ till Stomp har LRF inom projektet Minor use utfört ogrässtrategiförsök under perioden 2009-2011 i lök, purjolök, morötter, palsternacka och bruna bönor.

Svårt hitta alternativ

Att hitta alternativ är en svår uppgift då övriga delar, framför allt Europa, fortfarande får använda pendimetalin till åtminstone 2013. Pendimetalin i olika Stomp-produkter är godkänt i Danmark och i alla andra EU-länder utom Sverige, Österrike och Malta.

Av detta skäl är vi i Sverige ensamma om att söka ersättningsprodukter. Sverige är en mycket liten marknad för de företag som säljer och utvecklar kemiska växtskyddsmedel.

Det finns inget företag som satsar på att pröva nya produkter för små grödor i ett litet land som Sverige. Därför är det svårt att hitta alternativa växtskyddsmedel då ingen annan tidigare har provat.

Resultat av strategiförsök

Strategiförsöken har trots att de pågått i tre år (2009-2011) inte funnit alternativ för kemisk ogräsbekämpning som kan ge motsvarande effekt som Stomp utan att samtidigt skada grödan.

I såväl purjolök, palsternacka som bruna bönor är utsikterna framöver dock lovande även om det kvarstår en del arbete att justera de strategier som testats fram. I löken är situationen mer bekymmersam eftersom testade medel och strategier fortfarande innebär stora risker för skada på grödan.

Arbetet att hitta alternativa växtskyddsmedel kommer att fortsätta även under 2012.

Policy för växtskyddsmedel

LRF har en policy för hållbar användning av kemiska växtskyddsmedel. Av den framgår att vi ska fortsätta minska miljö- och hälsoriskerna med användning av växtskyddsmedel.

Hållbar tillväxt innebär att vi samtidigt ska säkerställa tillgång på de mest effektiva, säkra och ekonomiskt konkurrenskraftiga metoderna och växtskyddsprodukterna.

Växtskyddsmedel används eftersom skadegörare och ogräs angriper odlade grödor, vilket kan utgöra ett hot mot livsmedelsförsörjningen. Skadan de orsakar kan bli mycket omfattande. Vid all odling är växtskyddsåtgärder av olika slag därför nödvändiga.

30 miljoner till forskning

Det är viktigt med forskning kring alternativa bekämpningsmetoder. Därför satsar Stiftelsen Lantbruksforskning under en treårsperiod ca 30 miljoner på forskning och utveckling inom detta område.

Läs även: Frågor och svar om växtskyddsmedel

Kontaktperson:
Sunita Hallgren 08-787 51 56

Odlingsmängd:

  • Lök: 850 hektar
  • Purjolök: 140 hektar
  • Gräslök: ca 20 hektar
  • Morötter: 2 000 hektar
  • Palsternacka: 200 hektar
  • Bruna bönor: 700 hektar (Öland)
  • Total åkerareal i Sverige: 2,6 miljoner hektar