Inspiration för hästföretagare
Förberedelser inför Göteborg Horse Show
24-27 februari samlas ryttareliten i Skandinavium för att göra upp om världscupbiljetter i Göteborg Horse Show.
I samband med tävlingen pågår även
Hästföretagarforum, ett seminarium som vill bjuda på inspiration och kunskap kring bolagsformer, beskattning och marknadsföring av hästverksamheter.
LRF sponsrar seminariet och LRF Konsults Fredrik Rosén och Mats Norberg är två av föredragshållarna. På plats finns också representanter från till exempel tyska ridsportförbundet som ska berätta om vägen till de tyska framgångarna.
Hästföretagarforum hålls 24 februari 9-16 och avslutas med mingel och lättare förtäring samtidigt som deltagarna kan titta på danska dressyrstjärnan Andreas Helgstrands clinic. Dessutom har deltagarna möjlighet att titta på ryttarnas fria morgonträning innan seminariet startar.
Nytt för i år är att Hästföretagarforums deltagare får komma in och titta på ryttarnas fria morgonträning i arenan innan forumet. Seminariet arrangeras av Gothenburg Horseshow och Svenska Mässan.
Arrangörer av Hästföretagarforum är Gothenburg Horse Show och Euro Horse.