Erik Pihlo ny VD för LRF Försäkring

LRF Försäkrings nye vd Erik Pihlo.
LRF Försäkrings nye vd Erik Pihlo.

Erik Pihlo blir ny VD för LRF Försäkring. Han arbetar idag som chef för enheten medlemsutveckling på LRF.

– LRF Försäkring ska utvecklas enligt den strategi som ägaren LRF fastställt och vara en god beställare, upphandlare och kravställare av strategiska försäkringslösningar för LRFs medlemmar. Erik Pihlo är med sin gedigna medlemskunskap synnerligen väl lämpad för den uppgiften, säger LRFs VD och koncernchef Anders Källström.

Erik Pihlo är uppvuxen i Sidensjö utanför Örnsköldsvik. Han är utbildad agronom med ekonomisk inriktning. Hans yrkeskarriär har varit inom LRF där han arbetat nästan 15 år. Han har haft fem olika roller och är sedan 2010 chef för enheten medlemsutveckling. I den rollen har han bl.a. arbetat med LRFs medlemserbjudanden.

– Jag är mycket glad över att ha fått ett så fint uppdrag och det är med ödmjukhet jag tar mig an att axla det efter min erfarna företrädare. Jag ser det som min huvuduppgift att plocka hem det bästa från försäkringsmarknaden till våra medlemmar. Det är viktigt att vi tillhandahåller ett så bra försäkringsskydd som möjligt, säger Erik Pihlo.

Nu påbörjas arbetet med att hitta en efterträdare till Erik Pihlo i hans nuvarande roll.

– Erik Pihlo har stor kunskap om våra medlemmars intressen, behov och drivkrafter och har en mycket god inblick i och förståelse för hur LRF fungerar. Som person är han engagerad, drivande och positiv och visar hög motivation för sin nya roll. Med Erik vid rodret får LRF ytterligare en kompetent VD till ett av sina dotterbolag, säger Anders Källström.

Erik Pihlo börjar sin nya tjänst den 1 juli och ersätter då Larsåke Adebring som går i pension.

För mer information och intervjuer, kontakta LRFs presstjänst: 08-787 57 77