LRFs Helena Jonsson en av Matsveriges mäktigaste

Helena Jonsson, ordförande i Lantbrukarnas Riksförbund.
Helena Jonsson, ordförande i Lantbrukarnas Riksförbund.

Tidningen Restaurangvärlden har i dagarna presenterat listan över de 50 mäktigaste i matsverige 2012. Med på listan finns LRFs förbundsordförande Helena Jonsson.

Restaurangvärlden skriver bland annat att Helena Jonsson, som finns på 12:e plats, snabbt har satt sig i respekt både inom och utanför branschen, sedan hon tillträdde som förbundsordförande i maj 2011.

– Det här är jätteroligt. Inte bara för mig utan även för LRF. Att vara med på listan är ju ett erkännande att LRF gör ett bra arbete även om jag önskar att det hade synts mer i våra medlemmars lönsamhet och på våra tallrikar, säger Helena Jonsson.

Utöver Helena Jonsson finns ytterligare tre personer med kopplingar till LRF med på listan. På femte plats finns Annika Unt Widell, som driver LRF-satsningen Skolmatens vänner. Tidningen lyfter bland annat fram att Annika Unt Widell har genomfört flera framgångsrika projekt med fokus på skolmat.

Maria Forshufvud, som sedan 2010 är vd på Svenskt Kött, återfinns på plats nr 40. Enligt tidningen har hon lyckats profilera Svenskt Kött till att bli en garant för god kvalité, särskilt i och med den nya Svenskt Kött-märkningen.

På plats nr 42 finns Alice Brax, kommunikatör på LRF med fokus på sociala medier. Alice Brax, som har en bakgrund som kock, är en aktiv matskribent och matbloggare.

Den allra mäktigaste i matsverige är Eskil Erlandsson. Han hamnar på första plats bland annat för att ha dragit igång visionen om Sverige – det nya matlandet.

När tidningen Restaurangvärlden har rankat vilka som har mest makt att påverka restaurang- och måltidsbranschen i Sverige har man utgått från kriterier som till exempel mediegenomslag, formell makt och informell makt.

För mer information, kontakta LRFs presstjänst 08-787 57 77.