LRF samarbetar med Ludvig & Co:s försäkringsrådgivare för att du som är medlem i LRF ska få hjälp och stöd om du drabbas av en större skada. Rådgivarna är specialiserade på försäkringsfrågor och har lång erfarenhet av att hantera stora och komplicerade skadeärenden som till exempel brand, snöras eller storm. De kan hjälpa dig att göra rätt saker och att fatta riktiga beslut mitt i krisen. De kan också förhandla med ditt försäkringsbolag. Försäkringsrådgivarna har hjälpt många medlemmar med deras skadeärenden. Det har i många fall lett till bra överenskommelser med försäkringsbolagen, till exempel när det gäller ersättningar.

Som medlem i LRF erbjuds du det första rådgivningstillfället kostnadsfritt. Om du behöver mer hjälp kan ditt försäkringsbolag, vid vissa skador, ersätta den fortsatta rådgivningen.

Välkommen att kontakta LRF Medlemsservice på 010-184 40 00 eller medlemsservice@lrf.se om du vill veta mer om försäkringsrådgivningen.

Du kan också kontakta försäkringsrådgivarna direkt:

Norra Sverige: Ingvar Persson, ingvar.persson@ludvig.se 090-108 075

Norra Sverige, Södra norrland och Dalarna: Lars Svensson, lars.svensson@ludvig.se 073-837 36 32 

Östra Sverige: Eva Blomdahl, eva.blomdahl@ludvig.se 0293-218 66, 070-618 28 66

Gotland: Fredrik Widange, fredrik.widange@ludvig.se 0498-206 764

Sydöstra Sverige: Johan Olausson, johan.olausson@ludvig.se 0383-594 80, 070-373 30 01

Västra Sverige och Örebro: Anders Sigurd, anders.sigurd@ludvig.se 0511-34 58 43, 070-644 11 48

Västra Sverige och Halland: Jonas Nilsson, jonas.nilsson@ludvig.se 035-18 29 30, 076-108 86 99

Södra Sverige: Kenneth Olsson, kenneth.olsson@ludvig.se 0431-41 81 59, 070-855 62 05

Södra Sverige: Carl-Axel Andersson, carl-axel.andersson@ludvig.se 040-105 237

Södra Sverige: Victor Eriksson, victor.eriksson@ludvig.se 0431-418 109

Varför ska du ta kontakt med försäkringsrådgivarna?

  1. Du får rådgivning om vad du ska göra
  2. Du får hjälp med ekonomiska beräkningar
  3. Du får ett biträde vid förhandling med försäkringsbolag