LRF Mjölk kommer i år att dela ut 26 guldmedaljer 2020. I Stockholm kommer 23 av medaljerna att delas ut vid en ceremoni på Stockholms Slott den 25 oktober. Medaljörer som inte kan vara med på utdelningen i Stockholm får sina guldmedaljer av sin mejeriförening vid lokala möten vid ett senare tillfälle.

Medaljerna delas ut vid en ceremoni på Svenska Läkaresällskapet.

Dessa företag får medalj:

Norrbottens län

  1. Herbert & Anna-Britta Nyman, Frigivenvägen, Altersbruk

Västerbottens län

  1. Lennart Moström & Ulla-Karin Strandberg, Lomnäset, Norrfors

Simon Borgström*, Bjurås, Vindelgransele

Västernorrlands län

  1. Eskil & Helen Söderlund, Björkom, Ljustorp

Jämtlands län

  1. Thomas & Anette Sivertsson, Lockne-Berge, Tandsbyn
  2. Sten & Eva Larsson, Hallom Kalls, Oviken

Gävleborgs län

Ingrid Ekström*, Hemstanäs, Holmsveden

Östergötlands län

  1. Hans & Annica Jonsson, Brink, Vreta Kloster

Västra Götalands län

  1. Bertil Nilsson, Kållstorp, Kode
  2. Peter & Tamar Larsson, Lund, Brastad
  3. Marita Hermansson, Röra Röd, Henån
  4. Fredrik & Carina Willman, Öja Hedegården, Stenstorp
  5. Lars-Erik & Lena Johansson, Eklundagatan, Floby

Anders Carlsson*, Sventorp, Skövde

Gotlands län

  1. Ylva Wahlby, Hamra Sallmunds, Burgsvik
  2. Anders Mårtensson & Åsa Cedervall, Vamlingbo Lingsarve, Burgsvik
  3. Roland Mattsson, Näs Sigleifs, Havdhem

Kalmar län

  1. Carl-Gustav och Gunilla Karlsson, Lunda, Mörbylånga

Förening

Norrmejerier Norrmejerier

Norrmejerier

Arla Foods

Arla Foods Arla Foods

Arla Foods

Arla Foods

Arla Foods
Arla Foods
Arla Foods Falköpings mejeri Falköpings mejeri Arla Foods

Arla Foods Arla Foods Arla Foods

Arla Foods

Jönköpings län

  1. Sten & Christina Johansson, Skirö Prästgård, Vetlanda
  2. Stefan & Sven Nyström, Norra Vissö Slättökull, Bredaryd
  3. Hans & Erica W Bolmvall, Ås Södergård, Bredaryd
  4. Kjell & Ingrid Sandahl, Vasen, Nye

Hallands län

  1. Ulla & Sten Nilsson, Edenberga Vållerbäck, Laholm 21. Rolf Andersson, HönrydsGård, Långås

Skåne län

  1. Tomas Segerfur, Svinön, Glimåkra
    23. Göran & Ulrica Kjerstensson, Galthult, Röke

*Deltar inte i utdelningsceremonin i Stockholm