LRF Mjölk kommer i år att dela ut 26 guldmedaljer 2020. I Stockholm kommer 23 av medaljerna att delas ut vid en ceremoni på Stockholms Slott den 25 oktober. Medaljörer som inte kan vara med på utdelningen i Stockholm får sina guldmedaljer av sin mejeriförening vid lokala möten vid ett senare tillfälle.

Medaljerna delas ut vid en ceremoni på Svenska Läkaresällskapet.

Dessa företag får medalj:

Norrbottens län

  1. Anna-Britta och Herbert Nyman, Frigivenvägen, Altersbruk

Västerbottens län

  1. Ulla-Karin och Lennart Moström Strandberg, Lomnäset, Norrfors

Simon Borgström*, Bjurås, Vindelgransele

Västernorrlands län

  1. Helen och Eskil Söderlund, Björkom, Ljustorp

Jämtlands län

  1. Anette och Thomas Sivertsson, Lockne-Berge, Tandsbyn
  2. Eva och Sten Larsson, Hallom Kalls, Oviken

Gävleborgs län

Ingrid Ekström*, Hemstanäs, Holmsveden

Östergötlands län

  1. Annica och Hans Jonsson, Brink, Vreta Kloster

Västra Götalands län

  1. Bertil Nilsson, Kållstorp, Kode
  2. Tamar och Tamar Larsson, Lund, Brastad
  3. Marita Hermansson, Röra Röd, Henån
  4. Carina och Fredrik Willman, Öja Hedegården, Stenstorp
  5. Lena Johansson och Lars-Erik, Eklundagatan, Floby

Anders Carlsson*, Sventorp, Skövde

Gotlands län

  1. Ylva Wahlby, Hamra Sallmunds, Burgsvik
  2. Anders Mårtensson & Åsa Cedervall, Vamlingbo Lingsarve, Burgsvik
  3. Roland Mattsson, Näs Sigleifs, Havdhem

Kalmar län

  1. Gunilla Karlsson och Carl-Gustav, Lunda, Mörbylånga

Förening

Norrmejerier Norrmejerier

Norrmejerier

Arla Foods

Arla Foods Arla Foods

Arla Foods

Arla Foods

Arla Foods
Arla Foods
Arla Foods Falköpings mejeri Falköpings mejeri Arla Foods

Arla Foods Arla Foods Arla Foods

Arla Foods

Jönköpings län

  1. Sten & Christina Johansson, Skirö Prästgård, Vetlanda
  2. Stefan & Sven Nyström, Norra Vissö Slättökull, Bredaryd
  3. Hans & Erica W Bolmvall, Ås Södergård, Bredaryd
  4. Kjell & Ingrid Sandahl, Vasen, Nye

Hallands län

  1. Ulla & Sten Nilsson, Edenberga Vållerbäck, Laholm 21. Rolf Andersson, HönrydsGård, Långås

Skåne län

  1. Tomas Segerfur, Svinön, Glimåkra
    23. Göran & Ulrica Kjerstensson, Galthult, Röke

*Deltar inte i utdelningsceremonin i Stockholm