Nya möjligheter att söka i klimatklivet, ny ansökningstid mellan den 3 - 18 maj, man kan få i genomsnitt mellan 40-70% av kostnaderna. Klimatklivet är ett stöd till investeringar som minskar utsläppen av koldioxid och andra växthusgaser.

Vad kan du söka stöd för?

Du kan exempelvis söka för eldrivna fordon, bevattningsanläggningar, gödsel till biogas, uppgraderingsanläggningar och elproduktion, energieffektivisering, uppvärmning genom förnyelsebart bränsle, eldriven gödselpump, foderhall med elblandare, strömaskin, spannmålstorkar med förnyelsebart bränsle, foderkök... 

Lyssna på VIP Onsdagens webbinarium om Klimatklivet och få inspiration till vad man kan söka investeringsstöd för. Vad behöver du göra på din gård?

Förenklad mall för ansökan

Här hittar du en förenklad ansökningsmall till dig som är skogs- eller lantbrukare.

Har du frågor?

Kontakta Helena Elmquist, LRF, helena.elmquist@lrf.se 010-1842521

Kontaktuppgifter till länsstyrelserna

Jönköpings län:

Jesper Agrelius jesper.agrelius@lansstyrelsen.se, Tel. 010- 22 36 220 Henrik Dinkel henrik.dinkel@lansstyrelsen.se, Tel. 010-22 36 219 Annika Pers Gustafsson annika.pers.gustafsson@lansstyrelsen.se, Tel. 010-22 36 426

Kalmar län:

Sofie Backman,  sofie.backman@lansstyrelsen.se 010-223 84 55, Madeleine Mårtensson, madeleine.martensson@lansstyrelsen.se 010-223 86 24

Kronobergs län:

Ida Andreasson, Ida.Andreasson@lansstyrelsen.se 010-2237478, Anna Gilius,  anna.gilius@lansstyrelsen.se 010-2237349

Blekinge län:

Ulf Hansson, ulf.hansson@lansstyrelsen.se 010-2240124, Camilla Engdahl camilla.engdahl@lansstyrelsen.se 010-224 02 18