På plats fanns olika medlemsorganisationer, skogsbolag, banker, försäkringsbolag, rådgivningsföretag och myndigheter som alla berättade hur de jobbar efter stormen och vilken hjälp de kan erbjuda stormdrabbade skogsägare.

Intresset var rekordstort med 500 deltagare, som efter mötet hade chans att träffa alla medverkande aktörer och ställa sina frågor och inte minst prata med varandra.

Ta hjälp av andra
Förutom praktisk information och konkreta råd och tips var budskapet från många av de medverkande att söka hjälp om man mår dåligt och att ha lite koll på grannar och bekanta. En annan viktig aspekt var säkerheten: ta inga risker i skogen, jobba inte utan rätt utrustning och kunskap.

Karin Perers, Mellanskog, och Per Pettersson , LRF  Mälardalen, var programvärdar för mötet

Ditt virke kommer att tas om hand
Kontakta Mellanskog, eller den du väljer att använda, så kommer de ta hand om virket. Stora resurser har dragits hop till Roslagen.

Stormen Alfrida drog fram över Roslagen och Östra Uppland och fällde stora skogsarealer

Information och kontakt
Nedan finns de bildpresentationer med information som visades på mötet och kontaktuppgifter till de medverkande.

Tveka inte att ta kontakt om du har frågor!

Klicka på företagsnamnen för deras respektive information, som de visade på mötet:

Mellanskog

Stefan Lindskog
stefan@travels.nu, 070-817 67 52

Mårten Mattson
marten.mattsson@mellanskog.se, 010-482 81 40

Jonas Hesselman
jonas.hesselman@mellanskog.se, 070-340 18 65

Skogssällskapet
Alexander Karlsson
alexander.Karlsson@skogssallskapet.se, 018-50 20 14

Holmen
Sabine Clauss
sabine.clauss@holmen.se, 070-692 67 00

Svea Skog
Jonnie Friberg
jonnie.friberg@sveaskog.se, 070-609 01 21

Länsförsäkringar
Mattias Collén
mattias.collen@lansforsakringar.se, 08-562 830 89

Måns Hulterström
mans.hulterstrom@lansforsakringar.se, 08-562 830 86

Dina Försäkringar
Marcus Gustafsson
marcus.gustafsson@dina.se, 070-371 18 60

LRF Konsult
Gustaf Treschow
gustaf.treschow@lrfkonsult.se, 08-657 47 48

Ann-Louise Schagerström
ann-louise.schagerstrom@lrfkonsult.se, 08-657 47 52

Fredrik Löwen
fredrik.lowen@lrfkonsult.se, 08-657 47 41

Roslagens Sparbank
Lars-Eric Lindskog
lars-eric.lindskog@roslagenssparbank.se, 070-517 71 39

Lars Pettersson
lars.pettersson@roslagenssparbank.se, 0176-771 35

Handelsbanken
Thomas Livén
thgu01@handelsbanken.se, 0176-26 74 75

Studieförbundet Vuxenskolan
Bo Carlqvist, bo.carlqvist@sv.se

Landshypotek (ingen presentation)
Karin Wikjander
karin.wijkander@landshypotek.se, 08-412 57 06

Säker Skog (ingen presentation)
Simon Markusson
simon.markusson@norrtalje.se, 073-082 89 83

Skogsstyrelsen (ingen presentation)
Stefan Lindstedt
stefan.lindstedt@skogsstyrelsen.se, 08-514 514 76

Kjell Andersson
kjell.andersson@skogsstyrelsen.se

Jenny Stendahl
jenny.stendahl@skogsstyrelsen.se

Länsstyrelsen i Stockholm (ingen presentation)
Bodil Schöneberg
bodil.schoneberg@lansstyrelsen.se, 072-213 46 87

Hans Henkelman
hans.henkelman@lansstyrelsen.se

LRF Mälardalen (ingen presentation)
Håkan Lindström
hakan.lindstrom@lrf.se, 0171-41 76 37