Regeringen vill göra det lättare att sälja vildsvinskött
Riks Regeringen har i dag gett Livsmedelsverket uppdrag att utreda hur en förenklad försäljning av vildsvinskött ska gå till, och hur den ska regleras. LRFs expert Anders Wetterin svarar på 5 frågor om beslutet.
1. Vad tycker LRF om regeringens beslut?
Det är bra att regeringen har lyssnat på LRF:s och Svenska Jägareförbundets gemensamma begäran om att det ska bli tillåtet att sälja trikintestat kött av vildsvin från jägare direkt till konsument. I dag får vildsvinskött bara säljas via vilthanteringsanläggningar.
2. Varför är det här en viktig fråga?
En förenklad försäljning är mycket viktig för att öka avskjutningen av vildsvin. Många jägare tvingas nu sluta jaga när den egna frysboxen är full.
Dessutom är vildsvinfrågan akut på grund av skadorna i jordbruket. Enligt Lantbruksuniversitetets beräkning kostar vildsvinskadorna i jordbruket 1,1 miljard – årligen.
LÄS MER: "Vildsvinen kostar mig 200 000 om året"
3. När kan förenklingen träda i kraft?
Uppdraget ska redovisas till regeringen 30 november 2019. Det innebär att ett förenklat regelverk kan träda i kraft tidigast 2020.
4. Om två år alltså, är detta en så komplicerad fråga?
Nej, det är inte så komplicerat. Ett motsvarande, fungerande, säkert system för direktförsäljning av vildsvinskött finns i Tyskland. Det är bara att göra en svensk variant av det. Det är enligt LRF:s uppfattning inte godtagbart att det ska ta så lång tid.
5. Hur jobbar LRF vidare i den här frågan?
Vi kommer att ha en dialog med Livsmedelsverket om detta.
LÄS MER: LRF-expertens 3 tips för att lösa vildsvinsproblemet
Vill du veta mer?
På lrf.se/vilt samlar vi det mesta som handlar om hur LRF jobbar kring jakt- och viltfrågorna.