Den 8 april delas 2019 års Guldmedaljer ut av H.K.H. Prins Carl Philip. De 37 mjölkbönder som i år får Guldmedalj ”för skicklighet och ansvarskänsla” har levererat förstklassig mjölk från friska kor under minst 23 år.

Här är alla guldmedaljörer

Norrbottens län
Allan & Vivi-Ann Karlsson, Empoberget, Kalix, Norrmejerier 
Nils-Olov Rehnman, Ale Byaväg, Luleå, Norrmejerier 

Västerbottens län
Lars Jonsson, Gulltjärn 85, Robertsfors, Norrmejerier
David & Helena Lundberg, Segerlund, Kåge, Norrmejerier
Roland Nilsson, G Storbäcken, Robertsfors, Norrmejerier
Håkan & Barbro Markström, Hjoggböleliden, Skellefteå, Norrmejerier
Staffan Svensson & Mariann Häggström Svensson, Berglundav., Bjurholm, Norrmejerier

Västernorrlands län
Stefan Lundberg, Sörböle, Matfors, Arla Foods

Jämtlands län
Staffan & Pär Hammarberg, Rise, Offerdal, Arla Foods
Göran Vahlén, Hovermo, Oviken, Arla Foods

Dalarnas län
Pär Skoglund, Born Hembornsvägen, Rättvik, Arla Foods

Uppsala län
Lars Eriksson & Ewa Mellin, Uppsala-Näs Högby Gård, Uppsala, Arla Foods

Stockholms län
Roine Andersson, Toftingevägen, Väddö, Arla Foods

Östergötlands län
Rune Andersson, Boarp Mellangård, Nykil, Arla Foods
Jonas & Ann Nilsson, Sonarp, Österbymo, Arla Foods
Kurt Rolf, Lilla Tryserum, Valdemarsvik, Arla Foods
Anders Wolf, Mörtetorp Gård, Åtvidaberg, Arla Foods

Västra Götalands län
Christer Dahlqvist, Svänaskogen, Värsås, Arla Foods
Bo-Gunnar Jonsson, Sörgården Karlsha, Tibro, Arla Foods
Anders Karlsson & Camilla Fransson, Bolstad Bodane, Mellerud, Arla Foods
Lennart Mattsson, Grinneröds Kolbengtseröd, Ljungskile, Arla Foods

Gotlands län
Lars-Anders & Ulla Nilsson, Vamlingbo Augstens, Burgsvik, Arla Foods

Kalmar län
Gunilla & Olof Alvarmo, Istad Prästgårdsgata, Köpingsvik, Arla Foods
Göran & Lars Holgersson, Farslycke, Bergkvara, Arla Foods
Mariette & Peter Klasén, Getterum Mellangården, Hjorted, Arla Foods

Jönköpings län
Ingemar Carlsson, Ryd Södergård, Bodafors, Arla Foods
Johan Nilsson, Strand, Huskvarna, Arla Foods

Kronobergs län
Bengt Karlsson, Södergård, Tävelsås, Arla Foods

Hallands län
Lars-Göran Larsson, Knallalt, Simlångsdalen, Arla Foods
Lennart Svensson, Floalt, Våxtorp, Skånemejerier

Skåne län
Hans & Karin Andersson, Nedraby, Tomelilla, Skånemejerier
Susann Jansson & Magnus Larsson, Åkarp, Örkelljunga, Arla Foods
Sven-Olof Mårtensson, Simris Bygata, Simrishamn, Skånemejerier
Lennart Nilsson, Samsvägen, Höganäs, Skånemejerier
Stig & Sonja Ottosson, Orås Hörby, Skånemejerier
Leif Persson, Hessleberga, Bjärnum, Skånemejerier
Solvig & Bo Svensson, Venestadbygata, Kristianstad, Skånemejerier

Läs mer om Guldmedaljen här.