Blommor till förmån för Barncancerfonden, kanske något för dig?
Halland, Värmland, Västra Götaland Katarina Gustafsson som arbetar på Barncancerfonden uppmärksammade förra året ett flertal insamlingar där bönderna sålde solrosor till förmån för Barncancerfonden.
Niklas Gustafsson i Romelanda, har under de senaste två åren samlat in 179 554 kr.
- Självklart kommer jag göra en insamling i år också. Jag hoppas på god skörd i år och att många skänker pengar till Barncancerfonden, och att fler bönder hänger på, jag har fått fler humlor, bin och andra insekter så detta är ju även bra för den biologiska mångfalden, win-win helt enkelt, säger Niklas.
Barncancerfonden har tagit fram skyltmaterial som bönderna kan använda sig utav.
- Så om du är intresserad av och har möjlighet till att samla in pengar till Barncancerfonden genom att odla solrosor för självplock skulle jag bli väldigt glad och tacksam och du får gärna kontakta mig på telefonnummer 072-560 62 95 eller via mejl katarina.gustafsson@barncancerfonden.se för mer information.
Clara Hyltbäck
Kommunikatör LRF Västra Sverige, clara.hyltback@lrf.se