Bondekompisarna ställer också upp när jord- eller skogsbruket drabbas av svåra händelser.

Bondekompisen ska i första hand vara en lyssnande samtalspartner och tystnadsplikt gäller. Bondekompisen kan även ge råd kring vem man kan vända sig till för att få ytterligare hjälp.

Bondekompisar i Skåne
Caroline Andersson, carolineannajohanna@gmail.com, 070-3583460
Eva Karin Hempel, eva.karin.hempel@telia.com, 0708-10 37 78
Ingvar Larsson, ingvar.larsson@svenskakyrkan.se, 0734-07 77 41
Jan Greger Persson, jangreger@telia.com, 070-5959275
Kenneth Larsson, bastadlarsson@hotmail.com, 0706-09 92 13
Magnus Gustafsson, hm.gustafsson@telia.com, 070-6937160
Pelle Wahlström, info@pellemedstihl.se, 0702-036763
Per Håkansson, per@heinge.se, 070-3747155
Per Inge Pålsson, Pipalsson@gmail.com, 070-5955140
Staffan Dockenfeldt, staffan@dockendal.se, 070-2940976
Thorsten Thuresson, torsten@thuresson.biz, 0705-480205
Maria Hofvendahl Svensson, maria@havofjallstugor.se, 0703-268380

Kontaktperson på LRF Skåne: Annika Sällvik, 0413-559006.

   

Kontakt

Annika Sällvik, Verksamhetsutvecklare: miljö, djuromsorg, bondekompis, utbildn. förtroendev.
Telefon: 0413-559006
E-post: annika.sallvik@lrf.se