Program
Tävlingen invigs 09.45 av Patrik Ohlsson, regionordförande LRF Värmland och Stina Höök, regionråd, Region Värmland.

Konferencier
Anders Dahlbom, Årets Kock 1993 och Marie Skogström, Mat & Vin Slottsparken samt vinnare av Karin Franssons mentorpris 2015.

Tävlingstider
08.00              Första kockgruppen börjar laga mat.
10.00-10.45   Första kockgruppen presenterar sina rätter för juryn.
10.15              Andra kockgruppen börjar laga mat.
12.15-13.00   Andra kockgruppen presenterar sina rätter för juryn.
12.30              Tredje kockgruppen börjar laga mat.
14.30-15.15   Tredje kockgruppen presenterar sina rätter för juryn.
16.00              Vinnaren utses. Prisutdelning av Patrik Ohlsson,
                         regionordförande LRF Värmland.

Producentmässa
09.00-16.30   Värmländska livsmedelsproducenter visar sina produkter
                         och bjuder på smakprover.

Föreläsningar Lokal: Gustaf, plan3 (en rulltrappa upp)
10.15-11.00   Öka din kunskap om nötkött – marmorering och styckning
                        Benny Granqvist, köttmästare på HK Scan berättar om hur
                        han ser på olika köttkvaliteter och nya styckningsdetaljer.

11.15-12.30   Offentlig upphandling
                        Hållbarhetskriterier – vilka fallgropar finns och vilket stöd 
                        kan man få? Monica Sihlén, Upphandlingsmyndigheten.
                        Kom och lär dig mer om hur hållbarhetskriterierna används 
                        på bästa sätt, vilka fallgropar som finns och det stöd som
                        den nya Upphandlingsmyndigheten erbjuder.

                        Offentlig upphandling – inte så krångligt som du tror
                        Sibylle Mendes, Criadora Consult, ger exempel och             
                        inspiration på temat: Det lokala näringslivet behövs
                        för den offentliga sektorn!

                        Så gjorde vi – ett lokalt exempel
                        Sven Junzell, upphandlare och Jonas Byh, kock, berättar
                        om hur de jobbat med livsmedelsupphandling i
                        Säffle kommun.

13.30-14.00   Den ekologiska ekvationen – tillgång och efterfrågan
                         Samtal mellan ekobonden Karl Petter Bergwall, Ramstad 
                         Gård, Säffle, Alexander Sjögren, Sveriges Bocuse
                         d’Or kandidat, Christoffer Carlsmose, Menigo, moderator
                         är Hanna Halpern, VD Årets Kock.

Bönder intervjuas, livesänds även via webben, se "Årets Kock livestream"
10.45               Stina Johansson, Westgård, Högboda.
12.05               Marie Larsson, nötköttsproducent, Kristinehamn.
13.00               Per-Olof Eriksson, Adelsnäs Kalkon, Säffle.

LRF:s monter 
Thomas Sjögren, Årets kock 2015 kommer att laga läckert av värmländska råvaror i dialog med utvalda bönder.

11.00-11.45    Spannmålsbonde, Ola Axelsson och Värmlands 
                         Grisproducenter, Ingemar Olsson
13.30-14.15    Liljenäs Champinjoner, Irene Jensen och Lina Johnnesson 
                          Västanå Gård, Fredrik Hedberg
15.10-15.50    Torfolk Gård, Olle Göransson och Westgård, Stina Johansson

Måltider
Lunch och fika finns att köpa på plats.

Avslutning  klockan 16.30

Träffa också övriga partner till Årets Kock
Arla, Spendrups, Electrolux, Svenskt kött, Segers, Leröy, Visita,
Martin & Servera, Menigo, Diversey, Norges Sjömatråd, J.A. Sundqvist AB, Karlstad Kommun.

Skolelever assisterar
Elever från Tingvallagymnasiets restaurang- och livsmedelsprogram i Karlstad assisterar kockeliten och serverar tävlingsrätterna till juryn samt assisterar Thomas Sjögren, Årets Kock 2015 i LRFs monter.  

De utser vinnarna
Fredrik Eriksson (juryns ordförande), Långbro Värdshus, Årets Kock 1987
Ulrika Brydling, Brydlings
Stefano Catenacci, hovtraktör Operakällaren
Jonas Dahlbom, Dahlbom på Torget, Årets Kock 1996
Stefan Karlsson, SK Mat & Människor, Årets Kock 1995
Henrik Norström, Lux restauranger
Malin Söderström, Restaurang Hjerta och Moderna Museet
Peter J Skogström, Mat & Vin Slottsparken, Årets Kock 2006
Paul Svensson, Fotografiskas restaurang
Håkan Thörnström, Thörnströms kök
Elsa Lund Magnussen, vice ordförande LRF Värmland
Monica Sander, strategisk försäljningschef Arla

Bonden Elsa i juryn
Som värd för deltävlingen har LRF Värmland en representant i juryn:
Elsa Lund Magnussen bedriver ekologisk lammproduktion och gårdsslakteri med fokus på köttkvalitet och helhetstänk från gräs och ört till  bästa möjliga ätkvalitet. Hon sysslar även med skogsbruk och är vice ordförande i LRF Värmland.

Välkommen att delta som publik och mässbesökare under tävlingsdagen. Mingla med kockar, producenter och grossister samt delta i seminarier.

Anmäl dig till evenemanget på www.aretskock.se

Årets Kock sänds live på nätet
Vill du följa semifinalen men inte kan vara på plats. Då kan du se det på webben där det direktsänds, se "Årets Kock livestream" eller gå in på www.aretskock.se .