Hästföretagarcentrum

Hästföretagarcentrum är ett samarbete mellan LRF Häst, Hästnäringens Nationella Stiftelse, LRF Konsult och Hästnäringens Riksanläggningar. Samarbetet syftar till att utveckla hästföretagandet i landet genom att erbjuda kunskap, utbildningar och rådgivning till blivande och redan aktiva hästföretagare.

 

 

Rådgivning för dig som vill driva hästföretag!

Nu erbjuder Hästföretagarcentrum 750 kronor i rabatt vid första rådgivningstillfället – erbjudandet är både för dig som nyligen startat med verksamhet eller för dig går i företagartankar inför framtiden. Du väljer själv inom vilket område du vill ha hjälp, och det är dina frågor kring hästföretagandet som styr inriktningen på rådgivningen. Missa inte detta unika erbjudande – max 100 hästföretagare kan erhålla rabatten – först till kvarn gäller!

Är du intresserad? Kontakta någon av nedanstående så återkopplar vi till dig:

Carl Dyrendahl, LRF Konsult
Telefon: 0346-297 07
E-post: Carl.dyrendahl@lrfkonsult.se

Mats Norberg, LRF Konsult
Telefon: 070-213 39 74
E-post: mats.norberg@lrfkonsult.se

Hans Reyier
Telefon: 0225-71 23 14
E-post: hans.reyier@lrfkonsult.se

Sofia Holmgren
Telefon 018-67 79 72
E-post: sofia.holmgren@lrfkonsult.se

Linda Andersson
Telefon: 019-16 83 69
E-post: linda.andersson@lrfkonsult.se

Hanna Johansson
Telefon: 0370-69 22 22
E-post: hanna.johansson@lrfkonsult.se

 

Morgondagens hästjobb

Vilka regler gäller för dig som arbetsgivare eller arbetstagare i hästnäringen? Här finns information om vad som gäller för kollektivavtal, löner, arbetsmiljö med mera. Läs mer här

Kurstillfälle: Bättre Arbetsmiljö (BAM) – läs mer här