Lunchwebbinarium: Hasskador hos mjölkkor –vad kan man egentligen göra?

2026-11-10 12:00 - 13:00

  • Plats: Digitalt via Teams
  • Arrangör: Lantbrukarnas Riksförbund
  • Målgrupp: Både medlemmar och icke-medlemmar
  • Sista anmälningsdatum: 2026-10-08

Välkommen till ett lunchwebbinarium med LRF Mjölk - en timme med fokus på praktiska lösningar för att minska hasskador på gårdsnivå.

Hur kan hasskador hanteras och förebyggas? Vad orsakar egentligen de här skadorna hos mjölkkor? Det får du veta mer om i det här webbinariet som riktar sig till mjölkföretagare, rådgivare och andra intresserade.

Under detta lunchwebbinarium presenteras förslag på lösningar baserat på praktisk erfarenhet och den senaste forskningen. Fokus ligger på vilka faktorer i stallet som kan påverka risken för hasskador och vilka åtgärder som kan vara aktuella för drabbade kor.

Passa på att lyssna på Anna-Lena Hegrestad från Växa och ställa dina frågor direkt till en av Sveriges främsta experter på området.

Anmäl dig senast 8 nov här.