Agro Stockholm invigt – nu ska mer mat produceras i länet

Lansering av Agro Stockholm och uppdaterad livsmedelsstrategi

I och med invigningen av Agro Stockholm växlar arbetet för en starkare livsmedelsproduktion i regionen upp. Fokus flyttas från plan till genomförande. Nära 100 deltagare från företag, myndigheter och lantbruk samlades på Hamra gård i Tumba den femte juni.

Tomas Olsson, ordförande i LRF Mälardalen, var en av inledningstalarna.

Nu ska strategin bli verklighet

Organisationerna bakom satsningen – LRF Mälardalen, Region Stockholm och Länsstyrelsen i Stockholms län – är tydliga: det är nu arbetet avgörs och den uppdaterade livsmedelsstrategin pekar ut riktningen. Men nyckeln ligger inte i dokumenten i sig, utan i vad som faktiskt händer i praktiken.

Framgången avgörs av de beslut och investeringar som görs i närtid, framför allt av privata aktörer. Här blir Agro Stockholm en central del av arbetet, en viktig pusselbit som saknats. Genom att arbeta nära företagen ska organisationen bidra till mer aktivitet, fler investeringar och snabbare utveckling i branschen. För LRF Mälardalen är det viktigt att den uppdaterade livsmedelsstrategin bidrar till tydligare resultat på gårdsnivå.

Lansering av Agro Stockholm och uppdaterad livsmedelsstrategi
Tomas Olsson

– Det görs mycket på gårdarna. Mycket av innovationen kommer från en lantbrukare som provar saker men som kanske inte kan växla upp det. Hur fångar vi det här nya och sprider det till fler? utmanade Tomas Olsson.

Utöver att stärka produktionen ska Agro Stockholm också bidra till att driva innovation och utveckling inom de gröna näringarna i regionen. Målet är att skapa förutsättningar för ett mer konkurrenskraftigt lantbruk, inte minst genom att testa nya lösningar och utveckla samarbeten.

Viktigare än någonsin – i en orolig omvärld

De senaste årens utveckling, med krig i Sveriges närområde och en mer osäker omvärld, har lyft frågan om livsmedelsförsörjning högre upp på agendan. Behovet av en robust och motståndskraftig livsmedelsproduktion har blivit alltmer påtagligt. Att stärka den regionala produktionen ses som en viktig del av Sveriges samlade beredskap.

– Det tragiska är att det är krig och kris som har gjort att vi har fått upp det här högre på agendan. Men jag är övertygad om att vi kan lösa det här och det gör vi tillsammans, säger Tomas Olsson.

I den uppdaterade livsmedelsstrategin är just den här dimensionen central. Det gäller att skapa en långsiktigt hållbar och uthållig livsmedelsförsörjning.

– Det är ett stort steg, ett viktigt steg vi tar här idag, att trygga den svenska livsmedelsförsörjningen, säger Tomas Olsson.

Lantbruket vill växa – men behöver långsiktighet

LRF:s medlemmar och andra aktörer har både vilja och kapacitet att producera mer mat i Stockholms län. Men för att det ska bli verklighet krävs rätt förutsättningar. Långsiktiga och rimliga villkor är avgörande. För många företag är osäkerheten kring regelverk och lönsamhet viktiga faktorer för om de vågar investera och utveckla verksamheten.

Martin Bäck, LRF Mälardalens representant i styrgruppen för Stockholms läns livsmedelsstrategi och Agro Stockholm, ser positivt på utvecklingen.

Lansering av Agro Stockholm och uppdaterad livsmedelsstrategi
Martin Bäck

– Strategin ger oss mer framtidstro. Vi har pratat mycket om vad vi kan göra mer och bättre, och vad Agro Stockholm kan hjälpa oss med. Och så har vi fått en livsmedelsstrategi som vi faktiskt kan stå bakom till hundra procent, eftersom den lyfter det som är våra utmaningar i lantbruket i dag, säger Martin Bäck.

Det finns särskilda möjligheter i Stockholmsregionen. Närheten till en stor marknad och många konsumenter skapar goda förutsättningar för utveckling och nya affärsmodeller. Men det ställer också krav på att kunna kombinera ökad produktion med hållbarhet och konkurrenskraft.

Länkar med ytterligare information

Lansering av Agro Stockholm och uppdaterad livsmedelsstrategi

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.