Emil och Felix är Årets Ungdomar 2026

Emil Frölander mottog priset årets ungdomar på LRF Västernorrlands regionstämma 2026. På bild: Björn Olsson, LRF Västernorrland, Mikaela Hedberg, Lantmännen, Kent Fredriksson, Landshypotek

Bröderna Emil och Felix Frölander från Sidensjö är årets mottagare av utmärkelsen Årets Ungdomar 2026. Det är Föreningsnämnden och LRF Västernorrland som årligen delar ut priset i samband med LRF Västernorrlands regionstämma. Utmärkelsen går till ungdomar som visar på ledarskapsförmågor i att både leda sig själv och inom ett ansvarsområde.

När två driftiga unga företagare satsar stort på mjölkproduktion i Västernorrland märks det. Emil och Felix har nu utsetts till Årets ungdomar av Föreningsnämnden och LRF Västernorrland. Ett pris som uppmärksammar deras mod, innovationskraft och engagemang för primärproduktionen.

Priset som Årets ungdom känns extra betydelsefullt mitt i en intensiv uppbyggnadsfas.
- Det känns jättekul och uppmuntrande att bli uppmärksammade på det här viset”, säger Felix,  

Motiveringen lyder; ” Emil och Felix Frölander får priset som Årets Ungdomar. Detta för att de med sitt ladugårdsbygge återigen visar påett drivoch genuintengagemang i mjölknäringen som inspirerar och stärker framtidstron för näringen i länet.

Från anställda till ägare och en investering på flera miljoner

Emil och Felix drev gården som anställda under flera år innan de fick möjlighet att köpa den av sin tidigare arbetsgivare. I dag driver de en verksamhet som imponerar även på erfarna lantbrukare. De har byggt nytt stall med plats för 310 mjölkkor, varav cirka 200 står där idag. Utöver det tillkommer lika många ungdjursplatser i två andra stallbyggnader. På gården finns tre mjölkningsrobotar och en fjärde installeras i juni.

Totalt brukar Emil och Felix 840 hektar, varav 90 hektar är åker runt gården.
“Det här är ingen släktgård. Vi har köpt allt själva och satsat fullt ut”, berättar Emil.

På gården finns tre mjölkningsrobotar och en fjärde installeras i juni.

Tror starkt på branschens framtid

Trots den unga åldern 25 och 29 år har de valt att ta ett stort kliv in i en kapitalintensiv näring. Och de är optimistiska.
– “Jag tror faktiskt att vi har bättre förutsättningar idag än för 20–30 år sedan. Vi har bra mjölkpris, bra myndighetskontakter och en politik som vill öka livsmedelsproduktionen”, säger Emil.
Han lyfter flera exempel på beslut som stärkt mjölkföretagens ekonomi, såsom det höjda investeringsstödet, nationellt mjölkstöd och den nya betesersättningen samt sänkt reduktionsplikt som gett billigare diesel.
 

Fyra anställda i ett företag som växer

Utöver sig själva har de fyra heltidsanställda, samt en maskinist som sköter arbetet ute på fälten. Verksamheten är omfattande och kräver ständig närvaro.
“Man måste vara i tid, annars får man inte ihop det”, säger Felix med ett skratt.

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.