LRF Skånes regionstämma hölls torsdagen den 19 mars 2026 på Alnarp.

Innehåll

Till sidomenyn

Tack för en trevlig stämma!

Rapport från stämman 2026 hittar du här. 

Läs rapporten från stämman
Till sidomenyn Till sidomenyn

Arvode och milersättning

Du loggar in på LRFs hemsida och går in under Mina Uppdrag. Scrolla ner till ”Självserviceverktyg” så hittar du under den, en länk till Digitala kassan. Tryck på den så kommer du in på en sida där det finns en knapp för inloggning till Digitala kassan.  

Första gången du gör en ersättningsbegäran så behöver du ange ditt kontonummer.  

Välj ersättningsbegäran i fältet på vänster sida när du kommit in i Digitala kassan.  

Skapa ny ersättningsbegäran och fyll i: 

  • Aktivitetsdatum: XX/3-2026 
  • Organisation: Din kommunavdelning  
  • Syfte: Fullmäktige Regionstämma 
  • Aktivitetsområde: Regionstämma 

Arvode: 

  • Tryck på ”Lägg till arvode” 
  • Välj ”Engångsbelopp” och skriv 700 kr  
  • Tryck på gröna knappen ”Lägg till arvode”.  

Bilersättning: 

  • Fyll i avreseort och ort för regionstämman (eller till ort där ni samåker ifrån).  
  • Körsträckan som fylls i är hela resan tur och retur.  
  • Lägg till eventuella medpassagerare.  
  • Tryck på den gröna knappen ”Lägg till”.  

Nu ska du kunna se längst upp på höger sida under ”Tillagt” en sammanställning på de uppgifter du fyllt i. Sist trycker du på ”SKICKA” så går ersättningen i väg för attest och utbetalning. 

Regionen har i årets budget redan kompenserat kommunavdelningarna för arvode och bilersättning som gäller regionstämman. 

Behöver du hjälp kontakta supporten på Digitala kassan digitalakassan@lrf.se eller telefon 010-184 25 70 (vardagar 09.00 – 12.00). 

Till Mina uppdrag
Till sidomenyn

Verksamhetsberättelse 2025

Här kan du se ett axplock av våra framgångar under 2025. 

  • Försvarat skatteavdraget på jordbruksdiesel – viktigt för gårdarnas ekonomi. 
  • Drivit på för regelförenklingar; flera myndigheter har fått uppdrag att minska regelbördan. 
  • Regelvandringar i länet med aktiva kommunavdelningar – ökad förståelse hos politiker/myndigheter. 
  • Efterfrågad röst i beredskapsfrågor; samarbete med Länsstyrelsen gav konkreta möten i kommunerna. 
  • Omsorgsarbete som lyfter den sociala hållbarheten i de gröna företagen. Utskick till företagsmedlemmar och ny landningssida på lrf.se. 
  • Framsteg i rovdjursförvaltning (varg): lättare förutsättningar för tamdjurshållning. 
  • Påverkat skogsutredningens förslag och lämnat regionala remissvar; fortsatt arbete för genomförande. 
  • Bidragit i livsmedels-, klimat- och energistrategi; resurser till investeringar via bl.a. Klimatklivet. 

 

På LRF Skåne regionstämma 2025 antog fullmäktige nya stadgar. Denna stadgeändring ger lokalavdelningarna tre möjliga vägar framåt: att bilda en lokal grupp, att fortsätta som lokalavdelning men som egen juridisk person, eller att upplösa verksamheten.

Oavsett vilket vägval som görs är det medlemmarna som formar den lokala verksamheten och fattar beslut på sina årsmöten.
Inför omorganisationen fanns 108 lokalavdelningar i Skånes regionförbund. Stadgeändringen innebar också att 32 kommunavdelningar bildades.

Vid utgången av 2025 hade Skåne regionförbund totalt 12 453 medlemmar det är en minskning med 608 medlemmar från föregående år.

Verksamhetsberättelse för LRF Ungdom Skåne

Till sidomenyn Till sidomenyn Till sidomenyn

Så gick det för motionerna under 2025

Här kan du läsa hur det har gått för motionerna från förra årets regionstämma så här långt.

att med bifall till motionernas intentioner uppdra åt riksförbundsstyrelsen att fortsatt prioritera arbetet med expansiva ogräs och invasiva arter samt att arbeta för att myndigheterna ska ta ett större ansvar, även ekonomiskt, för hantering av expansiva ogräs och invasiva arter samt

att motionerna i övrigt anses besvarade med vad riksförbundsstyrelsen anfört.

Status

Arbetet är fortsatt prioriterat. Vi har haft kontakter med NV och TV om invasiva arter. Promemorian om nationell lista går i LRF´s riktning. NV har fått lite mer pengar inför 2026 men vi fortsätter driva frågan om mer permanenta anslag. Vi har skrivit ett antal webbnyheter kring vikten av rengöring av maskiner och vad som händer med invasiva främmande arter. Under våren planeras ett medlems- webbinarium. Pågår: Arbetet med stånds löper på men det är svårt att få myndigheterna att arbeta med stånds då det inte är en invasiv främmande art. Inför våren planeras ansökan om dispens för kemisk bekämpning av stånds i naturbetesmarker. Fortsatt arbete i gruppen MotStånds.

att eftersom blåtunga är en anmälningspliktig sjukdom passar det dåligt att ta in behandling av den i ViLA eller liknande, då djurägaren måste anmäla till veterinär vid misstanke, och då har veterinär möjlighet att förskriva läkemedel till djurgruppen för en tid upp till fyra veckor, redan enligt dagens regler, och därmed bör motionens tredje att-sats anses besvarad, att avslå det fjärde yrkandet att förespråka möjligheten att kostnadsfritt provta flera djur i besättningen för ökad kunskap om sjukdomen.

Status

Vi har angett i vårt postionspapper: att LRF verkar för subventionerad provtagning om behov uppstår, att LRF driver att staten i varje fall tar kostnaden för vaccin i de drabbade områdena (röda och orange) och att detta görs redan retroaktivt för 2025 samt tagit upp detta i vår dialog med representanter för RK.

att med bifall till motionens intentioner uppdra åt riksförbundsstyrelsen att stärka LRFs engagemang och närvaro i Bryssel,

att med bifall till motionens intentioner uppdra åt riksförbundsstyrelsen att stärka kommunikationen gällande EU- och internationella frågor av intresse för medlemmarna samt

att motionen i övrigt anses besvarad med vad riksförbundsstyrelsen anfört.

Status

Arbetet är påbörjat. Bland annat kan LRFs deltagande i Copa Cogecas demonstration i Bryssel den 18 december nämnas som ett tillfälle som gav både stärkt engagemang för EU-frågorna hos medlemmar samt stärkte LRFs kommunikation om hur LRF som organisation jobbar i Bryssel. Vi fortsätter se över hur vi kan stärka såväl medlemmars engagemang som vår kommunikation om hur LRF arbetar i Bryssel.

Till sidomenyn

Frågor om stämman?

Claes Kullman

Regional folkrörelseutvecklare. Kommungrupper & lokalavdelningar Skåne, medlems & organisationsfrågor

Lisa Hartelius

Regional folkrörelseutvecklare. Lokalavdelningar Jönköping/Sydost, LRF Ungdomen

Peter Olsson

Regional folkrörelseutvecklare, medlemsrekrytering, LRF Ungdomen, Skolkontaktsansvarig

Senast uppdaterad: 2026-05-27