Bräddning av avloppsvatten och ett förändrat fokus i debatten
2026-05-06
KRÖNIKA: Bräddning av avloppsvatten har länge varit en faktor i diskussionen om badvattenkvalitet, men alldeles för ofta har jordbruket fått bära hela skulden. När siffrorna granskas närmare framträder en mer komplex bild, där kommunernas ansvar, tekniska begränsningar och nya metoder för att spåra föroreningar också spelar in, skriver Krister Stenberg, ledamot i LRF Halland.
Då var plantorna satta i skogen och vårbruket avklarat i år också. I år blev det någon vecka senare, men med lite väta och värme är vi nog snart i kapp. Ibland undrar jag dock vad jag håller på med. Södra Skogsägarna blöder ekonomiskt och har sänkt avräkningspriset i vår. Kalkylen för spannmålsodlingen visar att man går back. Man borde kanske ägna sig åt något annat som ger pengar på kontot.
Men det är långt till skörden och mycket kan hända innan dess. Först när bokslutet är gjort ser man resultatet av årets spannmålsodling, och plantorna i skogen kan man bara hoppas att någon får glädje av när det en gång blir dags att avverka.
När jordbruket pekades ut
För två år sedan tröttnade vi i Hallands regionstyrelse på att jordbruket pekades ut som den enda orsaken till den dåliga badvattenkvaliteten utmed Hallands kust. Vi ville få en tydligare bild av vad som faktiskt belastar våra vattendrag och tog därför fram uppgifter om hur mycket orenat avloppsvatten kommunerna bräddar från pumpstationer och reningsverk till hav och vattendrag.
Under 2023 bräddade man totalt i Halland 1 887 625 m³ orenat avloppsvatten, varav 79 procent kom från ledningsnätet, där huvudparten hamnar i våra diken. Vi lyckades få ut budskapet att jordbruket kanske inte var den enda orsaken till det dåliga badvattnet.
När siffrorna talade
Vad har då hänt under de här två åren? Nu är det kommunernas bräddningar och sjöfåglarna som är i fokus. Kungsbacka varnade under 2025 vid två tillfällen för förhöjda halter av tarmbakterier i badvattnet på grund av avloppsbräddningar. Flera krönikor och debatter i Hallands Nyheter har handlat om bristerna i hanteringen av kommunernas avloppsvatten.
Uppgifterna för 2025 visar att mängderna avloppsvatten som kommunerna bräddar har minskat något. Det kan bero på flera orsaker, som bättre mätteknik eller mindre dagvatten i ledningsnätet, men det handlar fortfarande om enorme mängder.
Under 2025 genomfördes även försök att artbestämma värddjuret till de tarmbakterier man fann i vattenprover vid Björkängs havsbad. Det var tydligen möjligt med DNA-test, och de första tre proverna visade att människa och mås var värddjur.
Fokus har flyttats, men inget är avgjort
För tillfället har vi lyckats flytta fokus från jordbruket, men vi kan inte slappna av och tro att det är över. Nu när det går att artbestämma värddjuret gäller det att vi sköter oss, annars är vi snart tillbaka där vi började.
Krister Stenberg
LRF Halland
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.