Jordbruket har en viktig roll

Tre riksdagskandidater för M i Östergötland
Tre M-kandidater till riksdagen: Magdalena Hermelin, Teodor Johansson och Matilda Ekeblad på gårdsbesök.

Tre riksdagskandidater, två regionpolitiker och tre kommunpolitiker från Moderaterna i Östergötland passade på att fördjupa sig livsmedelsproduktionen och de villkor som företagare på landsbygden måste hantera.

Magdalena Hermelin, riksdagskandidat, vad tog du med dig från dagen:

– Vi har varit på två otroligt inspirerade gårdsbesök, hos två väldigt stora och framgångsrika företag. Som kunnat ta jordbruket till en annan nivå. Samtidigt slår det mig hur sårbara vi kan bli, med den här typen av stora lantbruk. Vi behöver även ha små och mellanstora företag som är framgångsrika.

– Sedan kom frågan om biogas och grön omställning upp. Jag känner jag mig stärkt efter dagen, att i en grön framtid kan vi också kan vara produktiva, effektiva och lönsamma. Detta kan gå hand i hand, säger Magdalena Hermelin (M) och pekar på sitt gröna partimärke med en gul bokstav i.

Hon har precis klivit ut på gårdsplanen i Bleckenstad, strax söder om Mjölby. En ekologisk mjölkgård sedan 25 år tillbaka, med närmare 350 mjölkande kor och totalt tusen djur. 12 personer är sysselsatta och i dagarna sätts den sjunde mjölkroboten in för att underlätta produktionen. Där brukas 650 hektar för vall och lika mycket mark till spannmål.

– Vi måste ändra synsättet när det gäller svensk livsmedelsproduktion och djurhållning. Kor gör otroligt mycket nytta. De betar och håller landskapet öppet. De omsätter gräs till mat som mättar. Det behövs också djur om bygderna ska leva. Här på platsen har vi haft boskapsskötsel i 5000 år. De har allt gett mjölk, kött, gödsel och skinn i alla tider, säger Gunnar Johansson, en av delägarna.

Riksdagskandidat Teodor Johansson, hakade på resonemanget:

– Det jag tar med mig är framför allt hur viktig roll jordbruket och skogsbruket spelar för Sverige generellt, men också hur vi tar maten för givet. Jag tror att vi behöver ha bättre lagar och regler, som underlättar vardagen och stärker lönsamheten, och som gör att lantbrukare kan få tillbaka glöden.

Dagen började annars på Blackerts lantbruk i Vistena med ett samtal om livsmedelsstrategi och konkurrenskraft, om vikten av svensk produktion och konsumtion för svenska beredskap. Men också vad politiken kan göra i frågor kring regelförenklingar och myndighetsutövning.

Innan besöket i grisstallarna lyfte Jeanette Blackert, regionordförande i LRF Östergötland viltproblematiken som på många håll hämmar produktionen och är en broms för lönsamhet och utveckling. Hon efterlyste satsning på kompetensförsörjning och pekade på vikten av stöd för generationsskiften.

– Beredskapsfrågorna har blivit allt viktigare. Vi är närmast självförsörjande av foder, som vi odlar i en traditionell växtföljd här runt gården, där vi även fört in baljväxter. Sedan har vi investerat och ökat vår egna produktion av energi med eldad värmepanna, vindkraft och solenergi, berättade Jeanette.

Gabriella Cahlin, vice ordförande i LRF Östergötland tog upp vikten av vatten, både att dika och avvattna odlingsmarken så att grödan kan gro men också betydelsen att kunna bevattna under de torrare perioder. Hon underströk också betydelsen av att det kommunala veto måste finnas kvar på kommunal nivå så att högavkastande mark inte går förlorad för en kortsiktig brytning av uran eller sällsynta jordartsmetaller.

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.