LRF Heby kommunavdelning besökte whiskydestilleri
2026-10-22
Kan maltkorn och lokalt mathantverk bli en ny affärsgren för lantbrukare i Heby? När LRF Heby kommunavdelning åkte på studiebesök till Stillmyra Whisky strax norr om Österfärnebo stod förädling och lokala råvaror på programmet.
Tillsammans med Joakim Helmbrant, landsbygdsstrateg på Heby kommun, och kommunens vikarierande näringslivsstrateg Maria Bergström begav sig representanter från LRF Heby nyligen iväg över länsgränsen till Gävleborg. Målet var Stillmyra Whisky, ett destilleri som visar hur lokala resurser och traditionellt hantverk kan omsättas i framgångsrikt företagande.
– Företagande och tillväxt är otroligt viktiga för Heby kommun. Vi åkte dit för att titta på verksamheten, inspireras och se vad vi kan ta med oss hem. Det vore fantastiskt om vi kunde få till något liknande i Heby – varför inte en egen Heby-whisky i framtiden, säger Gun Ekman, ordförande i LRF Heby kommunavdelning.
Hantverket bakom whiskyn
Under besöket fick gruppen följa hela tillverkningsprocessen, från att mäsken sätts till destilleringen i kopparpannorna och vidare till lagerhusen, där spriten mognar i fat.
– Det är en fascinerande process och ett enormt hantverk. De visade hur destilleringen går till och förklarade vikten av bra råvaror. Förutom själva malten är det lokala vattnet från deras djupborrade brunn helt avgörande, berättar Gun Ekman.
Efter destilleringen tappas spriten upp på olika träfat, bland annat spanska ekfat och bourbonfat, vilket ger whiskyn dess distinkta karaktär och färg. Stillmyra erbjuder även privatpersoner att teckna sig för mindre fat, där ägaren själv kan komma och provsmaka för att avgöra när lagringen är klar.
Efterfrågan är stor: när destilleriet släpper nya flaskor säljer vissa upplagor slut på bara några minuter. Med de nya möjligheterna till gårdsförsäljning kombinerar destilleriet guidade turer och besöksnäring med direktförsäljning på gården.
Lokalt odlad maltkorn som viktig råvara
För LRF-gruppen väckte besöket konkreta tankar om hur lantbruket i Heby kan kopplas närmare till dryckesbranschen. Stillmyra efterfrågar svenska och gärna närproducerade råvaror, vilket öppnar för samverkan.
– I dagens läge, när spannmålspriserna ofta är pressade, är diversifiering och vidareförädling särskilt aktuella. Att odla maltkorn och mälta själv är en intressant nisch om man har rätt förutsättningar på gården, säger Gun Ekman.
I Heby finns redan lantbrukare med intresse och utrustning för att odla och hantera maltkorn, och LRF Heby ser framför sig att knyta ihop lokala producenter med dryckestillverkare.
– Vi diskuterade att ordna ett möte framöver mellan odlare och destilleriet för att undersöka om det går att få till ett samarbete. Det ställs specifika kvalitetskrav på maltkorn, men om viljan och förutsättningarna vore där skulle det vara ett fantastiskt mervärde att kunna leverera råvaran direkt från bygden.
Öppet för besökare
För den som är nyfiken på hantverket tar Stillmyra emot studiebesök och grupper. Destilleriet har öppet under sommarsäsongen och är även öppet i samband med julmarknaden den 7–8 november.
– Ta chansen att besöka destilleriet. Det är en upplevelse, avslutar Gun Ekman.
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.