LEVA ska göra Östersjön renare
Riks I februari uppmanade vi våra medlemmar att sätta namn på en ny satsning på rent hav. Namnet på satsningen blir LEVA – Lokalt engagemang för vatten.
– Namnet är mycket passande. Förutom Lokalt engagemang för vatten för LEVA också tankarna till de svenska miljömålen så som Levande sjöar och vattendrag och Hav i balans samt levande kust och skärgård men även till en levande landsbygd med matproduktion. Det rimmar väl med de åtgärder vi arbetar med, säger samordnare Cassandra Telldahl Bjelkelöv.
Regeringens satsning på rent hav är ett unikt projekt för fler åtgärder mot övergödning, från Umeå i norr till Trelleborg i söder. LRF är en av initiativtagarna till satsningen.
– LRF är en av drivkrafterna bakom LEVA för att det finns många olika aspekter på vatten som engagerar på landsbygden. De 20 nya resurspersonerna kan hjälpa till att fånga upp den lokala kunskapen och få rätt sak gjord på rätt plats, säger Markus Hoffmann, LRFs vattenexpert.
Ett samarbete mellan flera parter
LEVA bygger på ett samarbete mellan Havs- och vattenmyndigheten, Jordbruksverket, Lantbrukarnas Riksförbund, Vattenmyndigheterna och Länsstyrelserna. Även Greppa Näringen, som arbetar med åtgärder mot minskad övergödning på gårdsnivå som både lantbrukare och miljön tjänar på, deltar i projektet och delar med sig av sina erfarenheter.
Tillsammans med de 20 åtgärdssamordnarna utvecklas lokalt engagemang för vatten, och LEVA är början på ett nytt arbetssätt mot övergödning.
Arbetet bygger på erfarenheter av lyckade projekt och genomförs nu i större skala. Det unika i satsningen är att det systematiska och dialogbaserade arbetet görs på den lokala nivån, samtidigt som fem stora myndigheter och organisationer backar upp initiativet.
LÄS MER: HaV om LEVA
Hela listan över de 20 projekten
Orust kommun, Samordnare för lokalt åtgärdsarbete mot övergödning, Orust kommun
Västerviks kommun, Vattensamordnare i Västerviks kommun
Falkenbergs kommun, Samverkan ger framgång
Norrtälje Naturvårdsstiftelse, Vattenvård i Norrtälje, Vallentuna och Österåkers kommuner
Kävlingeåns vattenråd, Vombsjöns tillrinningsområde
Saxåns-Braåns vattenråd, Saxån-Braåns avrinningsområde
Nyköpingsåarnas Vattenvårdsförbund, Tillsammans mot övergödning i ett klimat under förändring
Trelleborgs kommun/SV Skånes VR, Sydvästra Skånes vattenråds avrinningsområde
Dalslands miljö- och energiförbund, Lokalt åtgärdsarbete mot övergödning i Lillån
Länsstyrelsen Västerbotten, Tavelån och Tavlefjärden- åtgärdsplanering och samverkan för god status
Länsstyrelsen Halland, Lokalt åtgärdsarbete mot övergödning i Löftaån, Hovmannaån och Torpaån
Hushållningssällskapet Halland, Förbättrad vattenkvalitetet inom kustnära mindre avrinningsområden i Halland och nordvästra Skåne
Hjälmarens vattenvårdsförbund, Blackstaåns avrinningsområde
Enköpings kommun, Samverkan för bättre vattenkvalitet inom Enköpingsåns och Örsundaåns avrinningsområden
Mälarens vattenvårdsförbund, Åtgärdssamordning i Sagåns och Mälarens avrinningsområde för minskad övergödning
Tidans vattenförbund tillsammans med Hushållningssällskapet Skaraborg, Minskad övergödning i Tidan
Ideella föreningen Lantbrukarnas riksförbund sydost, Från strategi till åtgärd för minskad övergödning
Länsstyrelsen Östergötland, Vikbolandet, norra delarna av Söderköpingsåns avrinningsområde, samt slättbygden söder om Roxen
Södertälje kommun, Åtgärder för god vattenstatus i Stavbofjärden med tillrinningsområden i Södertälje kommun
Länsstyrelsen Skåne, Finjasjön - En balansakt mellan bra och dåligt tillstånd - vad är droppen.
LÄS MER: Här är hela pressmeddelandet