Fortsatt stabilt konjunkturläge i det gröna näringslivet
2025-06-11

LRF:s Grönt Näringslivsindex visar på fortsatt stabilt konjunkturläge för lantbruket. Index ligger på samma nivå som under de tre föregående kvartalen. Undersökningen, som genomfördes i april, visar att flera branscher, såsom animalieproduktion och skogsnäring, har en stark utveckling med god efterfrågan och höga priser. Växtodlingen går däremot i motsatt riktning och når under denna mätperiod sitt lägsta indexvärde på ett år.
– Handelspolitiska beslut, tullar och svårbedömt geopolitisk fortsätter att prägla marknaden och leder till osäkerhet för import och export. Sveriges väg till framgång för att kunna försörja sin befolkning med mat under kris och krig kräver stärkt konkurrenskraft i lantbruksföretagen. Sverige behöver politiska åtgärder och investeringar för att minska importberoende av insatsvaror, exempelvis gödsel, samt öka livsmedelsproduktionen, säger LRF:s förbundsordförande Palle Borgström.
I index ser vi att växtodling är särskilt utsatt, eftersom prisfallen på spannmål på världsmarknaden försämrat lönsamheten för företagen i branschen till följd av stora lager och god skördeprognos. Ytterligare faktorer som påverkar framför allt växtodlingen är de globala prognoserna för skörd och väder.
Trädgårdsnäringen påverkas av en starkare krona som ökar konkurrensen från importerade produkter och efterfrågan på svenska produkter har dämpats. Skogen har fortfarande ett högt index med rekordhöga priser som har drivits upp på grund av virkesbrist då Ryssland tidigare stod för en stor export.
Animalieproduktionen är i större utsträckning beroende av hemmamarknaden, vilket har gynnat branschen. Den höga efterfrågan på svenskt kött ger en god lönsamhet. Trots det positiva indexet som legat stabilt och en god lönsamhet i näringen så ökar inte investeringarna inom animalieproduktionen. För att bryta den låga investeringstakten måste den goda lönsamheten bibehållas, riskerna minimeras och marknaden stabiliseras utan stora pris- och räntefluktuationer.
– Långsiktigt är lantbruket och Sveriges livsmedelsberedskap i behov av att omvandla investeringsbehov till investeringsvilja på gårdarna. Konsumenterna bidrar genom att fortsätta handla svenskt. Politiken behöver använda sina verktyg för att minska regelkrånglet, återinföra äganderätten samt investera i lantbrukets gröna framsteg, säger Palle Borgström.
Resultat för de olika delbranscherna andra kvartalet 2025, jämfört med första kvartalet 2025 (i parentes):
- Totalindex 109,3 (109): Andra kvartalet 2025 visar fortsatt stabil positiv syn på den framtida konjunkturen. Indexvärdet på 109 ligger på samma nivå som under de tre föregående kvartalen.
- Växtodlingsindex 90,7 (95,6): Index för växtodling sjunker för det andra kvartalet till 91 och det är en stadigt nedåtgående trend det senaste året. Det beror främst på de låga världsmarknadspriserna på spannmål.
- Animalieindex 114,5 (108,7): Animalieindex stiger till rekordhöga 115 det andra kvartalet 2025. Nöt, mjölk, gris samt får och lamm är positivt inställda till konjunkturen, men även ägg och fjäderfä har blivit mer positiva. Animalieproducenterna är starkt positiva till hur konjunkturen utvecklas jämfört med samma tid förra året.
- Trädgårdsindex 103,3 (101,5): Index för trädgård ligger kvar stabilt, strax över 100.
Produktionen utvecklas positivt under innevarande säsong då en tidig vår har underlättat vårbruk och plantering. - Förädling och tjänster 106,0 (107,2): Ligger på ett förhållandevis stabilt index det senaste året. Entreprenadföretagen och de småskaliga livsmedelsförädlarna har en stark syn på konjunkturen, medan läget fortsatt är svårare för hästföretagen.
- Skogsbruksindex 119,3 (122,8): Index ligger på fortsatta höga nivåer med en tendens till nedgång från föregående kvartal. De senaste åren har konjunkturen varit stark med historiskt höga priser och lönsamheten upplevs högre än samma period föregående år.
GNI Q2 2025
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.