LRF Alingsås arbetar för bättre myndighetsutövning
2025-08-08

Under 2025 har LRF Alingsås gått från att ha en mer eller mindre obefintlig relation med kommunens miljökontor till att ha en kontinuerlig dialog och ett allt bättre samarbete. Ett kvitto på att kommunavdelningens arbete för bättre myndighetsutövning bär frukt.
En förbättrad relation
I början av 2025 var relationen mellan LRF Alingsås och kommunens miljökontor inte särskilt bra. Dialogen mellan de båda parterna var i princip obefintlig och när flera lantbrukare i kommunen hörde av sig till LRF på grund av irritation över hur kommunikationen och samarbetet med miljökontoret fungerade bestämde sig LRF Alingsås, med ordförande Per-Arvid Karlsson i spetsen, för att göra något åt saken. Sedan dess har flera möten ägt rum och samarbetet utvecklats positivt. Per-Arvid Karlsson berättar mer.
- Relationen var väl ganska knackig och flera av våra medlemmar i kommunen tyckte att man såg på lantbrukare som någon slags miljöbovar, så vi kände att vi behövde träffa miljökontoret för att diskutera läget. Väl på plats fick vi bland annat ta del av en broschyr på temat övergödning som skulle delas ut till kommunens bönder. I den lades i princip all skuld för övergödningen av våra vattendrag på lantbruket. Då drog vi i nödbromsen och påpekade hur gödsel hanteras i dagens moderna lantbruk, hur kommunens egna bräddningar påverkar vattendrag och så vidare. Detta ledde faktiskt till att miljökontoret bjöd in oss för att korrigera broschyren. Sedan dess har vi haft flera bra möten och dialogen har förbättrats väldigt mycket, säger Per-Arvid.
Gårdsbesök under hösten
Per-Arvid fortsätter berätta mer om hur samarbetet med miljökontoret utvecklats positivt och om det gårdsbesök som är planerat under hösten.
- Under året som gått tycker jag vi fått till en väldigt bra dialog. Miljökontoret har varit lyhörda, samarbetsvilliga och bemött oss väldigt bra. Vi har också märkt att flera av tjänstemännen har varit intresserade av att uppdatera sin bild av lantbruket, och därför kommer vi i slutet av september anordna ett gårdsbesök för dem. En slags kompetensutbildning för att de ska lära sig mer om dagens moderna lantbruk med precisionsodling, markkartering och så vidare, säger Per-Arvid.
Stöttning från sakkunniga
I det arbete som kommunavdelningen gjort för att få till en bättre myndighetstillsyn är Per-Arvid noga med att poängtera stöttningen man fått från LRF Västs regionalt sakkunniga.
- Jag tycker också det är på sin plats att lyfta Kajsa Edbom, regionalt sakkunnig LRF Väst, som varit till stor hjälp i vårt arbete under året. Hon är en klippa och har bidragit till att utfallet blivit så pass bra, avslutar Per-Arvid.
Ta chansen att påverka myndighetsutövningen i din kommun – börja arbetet redan idag!
Har du en önskan om att påverka din kommun? Hör gärna av dig, så tittar vi på det tillsammans.
Kajsa Edbom
Regionalt sakkunnig LRF Väst
079-066 08 07
kajsa.edbom@lrf.se
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.