LRF inför kommunvalet: livsmedelssäkrade beslut
2026-04-10
Inför kommunvalet driver LRF livsmedelssäkrade beslut i din kommun, så att detaljplaner, vattenskyddsområden och miljötillsyn stärker svensk livsmedelsproduktion. LRF driver också frågan för stark äganderätt i jord och skog, så att lantbrukare och skogsägare har rådighet att utveckla sina företag.
Det här driver LRF inför kommunvalet
– Tänk om kommunpolitiker i varje beslut frågar sig hur en detaljplan, ett vattenskyddsområde eller miljötillsynen påverkar lantbrukets möjlighet att fortsätta producera mat och skapa jobb lokalt, säger Kajsa Edbom, regionalt sakkunnig på LRF Väst.
Hon lyfter också fram vikten av att politikerna också förklarar för sina partikamrater varför äganderätt i jord och skog och rådighet över marken är avgörande för livsmedelsproduktionen. Då blir livsmedelssäkrade beslut en självklarhet.
Nerslag hos kommunavdelningar
Mellerud: politikerträffar på gården
I Mellerud öppnar kommunavdelningen dörren mellan gård och kommunhus. I partivisa politikerträffar får beslutsfattare möta medlemmarnas vardag och se vad som står på spel när livsmedelssäkrade beslut ska fattas, från detaljplaner och vattenskyddsområden till kommunal miljötillsyn.
– Vi har bjudit ut alla partier på gårdsbesök nu under våren, de har fått välja dag eller kvällsmöten och den första träffen hade vi den 7 april, säger Dan Ingvarsson, ordförande, LRF Mellerud.
LRF Melleruds medskick till politikerna kommer vara tydligt,
– Ring oss tidigt. När lantbrukets perspektiv kommer in i tid blir det lättare att hitta lösningar som fungerar i praktiken och stärker lokal livsmedelsproduktion, investeringar och äganderätt i jord och skog. Målet är förtroende som håller även efter valet, säger Dan Ingvarsson.
Årjäng: skolmat, skog och äganderätt
I Årjäng har arbetet börjat med skolmaten. Genom att prata kvalitet och andelen svensk mat i kommunens måltider blir det också ett samtal om vilka beslut som krävs för att säkra livsmedelsproduktion lokalt.
– Vi har aktivit valt att söka upp partiernas lokala partigrupper för att bygga relationer, säger Per, ordförande för LRF Årjäng.
När Miljöpartiet bjöd in småföretagare tog LRF Årjäng plats vid bordet och lyfte skog, artskydd och stark äganderätt i jord och skog. Kontakterna har öppnat fler samtal, bland annat med Emma Nohrén ordförande i miljö- och jordbruksutskottet och landsbygdspolitisk talesperson för Miljöpartiet.
Nästa steg är fler gårdsbesök där politiker får se skogsbruk och svensk livsmedelsproduktion i praktiken.
Kungsbacka: viltskador, beredskap och dialog inför valet
I Kungsbacka laddar kommunavdelningen inför valet genom att träffa KSAU den 28 april. LRF Kungsbacka har haft en tät dialog med KSAU under en tid, där viltskador i kommunen varit en återkommande och viktig fråga.
– Den här gången är det KSAU som bjudit in oss och från kommunens sida vill man gärna prata beredskap och civilt försvar. Kommunen har också anställt tjänstepersoner som jobbar med frågorna, säger Bonnie Wernersson, ordförande för LRF Kungsbacka.
Parallellt förs resonemang om hur dialogen kan breddas inför valet, exempelvis genom ett samarrangemang med Södra skogsägarna. Kristdemokraterna och Socialdemokraterna har också visat intresse för att träffa LRF Kungsbacka lokalt, och man diskuterar även möjligheten till en paneldebatt. Hur upplägget blir tas vidare tillsammans med KSAU.
Gör det lokalt, ta nästa steg
En sak är säker: om vi inte för in livsmedelssäkrade beslut och äganderätt i jord och skog i kommunpolitiken händer det inte av sig självt.
Bjud in en politiker till ett samtal, gärna på gården.
Material och förslag på arbetssätt för er i kommunavdelningarna, hittar ni på www.lrf.se/kommunval (inlogg).
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.