Gunnar Lindén, expert naturvårdspolitik

Vad kommer du att göra i Almedalen?
Jag hoppas träffa många personer som är inflytelserika eller kunniga framförallt i frågor som rör skogs- och miljöpolitik. Exempel på områden jag gärna diskuterar är äganderätt, artskydd och restaureringslagen. Jag kommer besöka olika seminarier och deltar gärna i någon panel. LRF Skogsägarna håller ju också ett eget seminarium med rubriken ”Kan landsbygden leva utan skogen?” (almedalsveckan.info) den 25 juni.
Vilken är LRF:s viktigaste uppgift där?
LRF medverkar i Almedalen för att skapa kontakter och förklara varför vi behöver, och vad som krävs för ett livskraftigt jord- och skogsbruk.
Har du sett något spännande seminarium, förutom LRF:s, som du kommer att gå på?
Jag kommer nog bredda mig lite och gå på seminarier som ligger lite utanför mina vanliga arbetsområden men ändå rör liknande frågeställningar, till exempel beredskaps- eller landsbygdsfrågor och andra vinklar på miljöpolitik.
Kontakt:
E-post: gunnar.linden@lrf.se
LRF:s medarbetare och förtroendevalda i Almedalen