LRF Trädgård
- Startsida
- Om LRF
- LRF:s branschavdelningar
- LRF Trädgård
LRF Trädgård är en branschavdelning inom LRF som arbetar med att tillvarata intressen för svenska producenter av grönsaker, frukt och bär, potatis samt prydnads- och plantskoleväxter. Syftet är att skapa förutsättningar för konkurrenskraft och lönsamhet i medlemsföretagen.
Det här gör LRF Trädgård för sina medlemmar
- Organiserar odlarträffar, fältvandringar och resor för medlemmarna.
- Arbetar för ökad tillgänglighet av växtskyddsmedel utifrån trädgårdsnäringens behov.
- Värnar medlemmarnas intressen vid ny lagstiftning och i kontakt med myndigheter.
- Främjar konsumtionen av svenskodlade trädgårdsprodukter.
- Värnar om trädgårdsnäringens forskningsbehov och attraktionskraft.
- Producerar Trädgårdsbrevet, LRF Trädgårds digitala nyhetsbrev.
- Informerar om vad som är på gång via LRF Trädgårds sida i tidningen Viola.
LRFs Trädgårdsdelegation
LRF Trädgårds verksamhet styrs av LRFs Trädgårdsdelegation. Det är Trädgårdsdelegationen som beslutar om inriktningen, omfattningen och prioriteringar för LRF Trädgårds verksamhet.
Produktionsinriktningarna bär, frilandsgrönsaker, frukt, plantskola, prydnadsväxter och växthusgrönsaker representeras av förtroendevalda, en ordinarie ledamot och en ersättare från respektive produktionsinriktning.
Dessa nomineras och väljs av medlemmarna. Två ordinarie ledamöter utses också av LRFs Riksförbundsstyrelse, varav en är ordförande i Trädgårdsdelegationen. Utöver dessa finns en ordinarie ledamot att representera GRO (Gröna Näringens Riksorganisation), Potatisodlarna, Industrigrönsaksodlarna samt de ekonomiska föreningarna.
Ordförande i Trädgårdsdelegationen och för LRF Trädgård är Marcus Söderlind, LRF.
Påverkansarbete och opinionsbildning
LRF Trädgård lägger ned mycket arbete för att aktivt medvetandegöra såväl politiker som myndigheter om trädgårdsnäringen i Sverige och dess förutsättningar för en bibehållen och stärkt konkurrenskraft.
Ständigt aktuella frågor är arbetskraftsförsörjning, tillgång till växtskyddsmetoder, energi, utbildning, forskning och marknad. Det kan handla om att verka för enklare regelverk, utökade forskningssatsningar eller nya marknadssamarbeten.
Via Säsongens Bästa guidas konsumenter till att välja svenskodlade produkter när de handlar och ger inspiration till hur man kan använda dem för maximal upplevelse.
Det finns även satsningar för att lyfta fram specifika produktgrupper, Blomsterfrämjandet för prydnadsväxter och Växtforum för plantskoleväxter. LRF Trädgårds medlemmar arbetar även själva med främjande av sin produkter i Perennagruppen och Blomsterlöksgruppen.
Växtskydd
Arbetet med växtskydd bedrivs både på lång och kort sikt.
Säsongsarbetskraft
En viktig kugge i svensk livsmedelsproduktion.
LRF Trädgårds hållbarhetsmål
Mål för att bli ännu mer hållbar, konkurrenskraftig och attraktiv.
Kvalitetsregler för plantskoleväxter
Tas fram av de svenska plantskolorna som är medlemmar i LRF Trädgård.
Bli medlem i LRF Trädgård
Vill du träffa andra trädgårdsföretagare, påverka LRF Trädgårds näringspolitiska arbete och få branschrelaterade nyheter? Då är ett medlemskap i LRF Trädgård något för dig!
Nyheter om trädgård
Europaparlamentet har antagit markdirektivet – så påverkas svenska lantbrukare
2025-10-24
Efter över två års intensiva förhandlingar har Europaparlamentet den 23 oktober antagit markdirek...
Läs nyheten
Ogräsmedlet Kinvara får ny registrering och nya villkor
2025-10-21
Kinvara med registreringsnummer 5530 får enligt Kemikalieinspektion...
Läs nyheten
Ytterligare förbud mot växtskyddsmedel i Danmark ger stora konsekvenser för lantbruket
2025-09-30
Idag, 30 september, kom besked från Danska Miljöstyrelsen att man f...
Läs nyheten
Expansiva ogräs och invasiva växtarter är en fokusfråga
2025-09-19
Hallå där Lars Bäkstedt, ordförande LRF Växtodling, varför är frågan om expansiva ogräs och invasiva växtarter e...
Läs nyheten
Branschen enas om satsning för framtidens växtodling
2025-09-17
Växtodlingsbranschen har för första gången samlat sina viktigaste behov och idéer inom forskning och innovation...
Läs nyheten
Grönsaksodling med framtidstro på Erikstorp
2025-09-03
Andreas och Pernilla Nordberg driver gården Erikstorp i Västra Götaland där grönsaksodling är kärnan i företaget...
Läs nyheten
Vill du odla nötter i Sverige? Så här gör proffsen
2025-09-03
Vill du odla nötter i Sverige? Lär dig hur hassel, valnöt och kastanj kan bli en del av din gård med tips från S...
Läs nyheten
Ogräsmedlet Kinvara får ny registrering och nya villkor
2025-10-21
Kinvara med registreringsnummer 5530 får enligt Kemikalieinspektionens (KemI) beslut användas, lagras och bortsk...
Läs nyheten
Ytterligare förbud mot växtskyddsmedel i Danmark ger stora konsekvenser för lantbruket
2025-09-30
Idag, 30 september, kom besked från Danska Miljöstyrelsen att man förbjuder ytterligare verksamma ämnen och prod...
Läs nyheten
Expansiva ogräs och invasiva växtarter är en fokusfråga
2025-09-19
Hallå där Lars Bäkstedt, ordförande LRF Växtodling, varför är frågan om expansiva ogräs och invasiva växtarter e...
Läs nyheten