Nu blir det Hästföretagardagar i hela landet
Vill du få inspiration av lokala hästprofiler, ny kunskap och möjlighet att bygga ut ditt professionella nätverk? Då ska delta på någon av hästföretagardagarna under 2016.
Alla tillfällena kommer att ha ungefär samma upplägg så att företagare över hela landet kan ta del av samma program. På förmiddagen kommer regionala hästprofiler att berätta hur de gör för att lyckas med sitt hästföretagande. Under eftermiddagen kommer du att kunna träffa olika experter och ställa frågor inom högaktuella områden. Skatter, arbetsmiljö och företagarstöd är några av de ämnen som kommer att tas upp.
Dagarna riktar sig till dig som är hästföretagare och är ett tillfälle att utveckla dig som företagare och knyta nya kontakter.
Detaljerat program för de olika tillfällena kommer att dyka upp på LRF-regionens webbsida. Hästföretagardagarna arrangeras av LRF tillsammans med Hästnäringens Nationella Stiftelse.
Kostnad: 250 kr (medlem) och 400 kr (icke medlem). I priset ingår en heldagsaktivitet inklusive lunch och fika för den dagen.
Hästföretagardagar 2016:
- Sjöbo 8 september - läs mer här.
- Härnösand 29 september - läs mer här
- Örebro 19 sept - läs mer och anmäl dig här
- Vreta Kluster 5 oktober - läs mer och anmäl dig här
- Ingelstad, 19 oktober - Uppskjutet till senare i höst
- Jönköping, 27 oktober - Program
- Göteborg 8 november - läs mer och anmäl dig här
- Umeå – november