Höga gödselpriser riskerar att bli ännu högre med CBAM

ALT

1 januari 2026 är det tänkt att CBAM ska införas fullt ut för gödselmedel. Den senaste tiden har LRF arbetat intensivt med att försöka skjuta upp införandet.

LRF har den senaste tiden lyft problematiken med CBAM och våra förslag på åtgärder både på högnivåmöten med politiken i Sverige och gemensamt  med Copa-Cocega på EU-nivå.

Vad är CBAM

CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) är ett klimatstyrmedel på EU-nivå som prissätter koldioxid på import till EU av utsläppsintensiva varor, till exempel stål, cement, aluminium, mineralgödsel, el och vätgas. Regelverket syftar till likvärdiga priser på växthusgasutsläpp för varor producerade inom EU (som omfattas av EU ETS som är ett utsläppshandelssystem för växthusgaser) och importerade varor. Koldioxidpriset inom CBAM är kopplat till priset på EU:s utsläppsrätter. Därmed blir priset för koldioxidutsläppen likvärdigt, oavsett var i världen varan tillverkas.

Varför är CBAM problematiskt

Om CBAM tillämpas på kvävegödselmedel skulle det innebära en extra kostnad för EUs lantbrukare medan importerade jordbruksgrödor som produceras med billigare, icke-EU-gödselmedel förblir opåverkade, vilket ytterligare missgynnar EU:s lantbrukare. Det har också visat sig att kostnadsökningarna i och med införandet av CBAM blir betydligt större än vad man tidigare trott.

Utöver priskonsekvenserna kan nuvarande CBAM-ramverk även innebära allvarliga risker för tillgången på gödselmedel. Det beror framförallt på att prissättningen på koldioxid inom CBAM inte kommer att vara känd förrän i efterhand, baserat på det genomsnittliga priset under 2026 på koldioxidmarknaden. Den här prisosäkerheten gör att vissa importörer minskar sin import. Minskad tillgång riskerar förstås också en ökning av priset.

Vad driver LRF

  • Skjut upp införandet av gödselmedel inom CBAM till dess att ramverket för koldioxid finns på plats och kostnaden går att beräkna.
  • Lantbrukare inom EU ska kompenseras för de extra kostnader som CBAM innebär och som inte drabbar lantbruksprodukter som importeras till EU.
  • EU måste ta fram en strategi för framtidens mineralgödseltillverkning i EU som tar hänsyn till primärproducenternas behov och lönsamhet.  

 

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.