LRF:s kommunavdelning i Eda värnar vatten och mathantverk 

Daniel Andersson. Man i svart tröja med ett stort leende som står på en höjd och i bakgrunden skog och blå himmel.
Daniel Andersson, ordförande i Eda LRF. Foto: Per Carlsson.

Eda kommunavdelning arbetar för medlemmarnas intressen, med särskilt fokus på vattenfrågor och utveckling av mathantverk. 

Ny styrelse i Eda kommunavdelning 

Sedan årsmötet 2025 består Eda kommunavdelning av ordförande Daniel Andersson, Elisabeth Hugne, Jan Brander, Roderick Staatsen och Eva Magnusson Nilsson. Det är en social och engagerad styrelse som vid varje möte har givande diskussioner och arbetar aktivt för medlemmarnas bästa. 

Kommunavdelningens arbete och mål 

Arbetet i Eda kommunavdelning har hittills främst handlat om att forma arbetsmetoder och identifiera relevanta frågor. Målet är att vara en stark och relevant partner till kommunen, särskilt i remissvar och beslutsfattande. 

– Det är viktigt att vi inte skapar konflikter, säger Daniel Andersson. 

Varje styrelsemöte inleds med samtal om medlemmarnas situation och aktuella utmaningar. 

– I år ser det riktigt bra ut, vi har haft ett gynnsamt år hittills, säger Daniel Andersson. 

Fokus på mathantverk och näringsliv 

Kommunavdelningen engagerar sig även i näringslivsfrågor, där mathantverk är ett prioriterat område. Det handlar om att skapa bättre förutsättningar för småskaliga producenter, till exempel genom bidrag eller genom att lyfta frågor om vad som kan odlas lokalt. 

– Om vi har ett småskaligt bageri i kommunen kanske vi kan fundera på att odla brödsäd och testa gamla kultursorter, förklarar Daniel Andersson. Han betonar vikten av att lyfta den gröna näringen, inte minst ur beredskapssynpunkt. 

Vattenfrågan i fokus för LRF:s kommunavdelning 

Kommunavdelningen är också engagerad i vattenfrågor. Daniel Andersson representerar medlemmarna i vattenrådet Värmland och bevakar deras intressen. 

– Självklart vill vi ha rent vatten, vem vill inte det? Men det är också viktigt att förstå att det tar tid att hantera anläggningar som byggts upp under lång tid. Trögheten i processen är viktig, det är så det ska vara i en demokratisk process, säger han.

Engagera dig i Eda kommunavdelning

Tillsammans stärker vi vattenfrågorna och lyfter mathantverket. Bli medlem eller delta i nästa möte eller aktivitet!


Daniel Andersson, ordförande
070-910 68 90
daniel.andersson@lrf.se 

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.