Regeringens lönegolv hotar jobb i de gröna näringarna

Foto: Kate Gabor

LRF är mycket kritiskt till den lösning för arbetskraftsinvandring som regeringen presenterade den 6 oktober. Ett höjt lönegolv och osäkerhet kring undantag riskerar att försvåra för många företag inom de gröna näringarna.

– De gröna näringarna är idag beroende av den kompetens som medborgare från tredje land bidrar med och ett nytt, höjt lönegolv försvårar avsevärt för åtskilliga företag, säger Mikaela Johnsson, vice ordförande i LRF. 
 
Den lösning för att minska arbetskraftsinvandringen som regeringen presenterade under måndagen tar avstamp i betänkandet Nya regler för arbetskraftsinvandring m.m, som lades fram i februari 2024. I stället för att höja lönegolvet till 100 procent av medianlönen, från dagens 80 procent – vilket motsvarar 29 680 kronor – till motsvarande 37 100 kronor, enades Tidöpartierna om att stanna vid 90 procent, 33 390 kronor.  
 
– Det är fortfarande långt över gällande kollektivavtal, säger Mikaela Johnsson.  

Listan med yrken slopas

Under sommaren tog Arbetsförmedlingen och Migrationsverket, fram en lista med yrken som skulle kunna undantas från det nya lönegolvet. Listan innehöll 152 yrken, varav många inom de gröna näringarna. Regeringen har nu valt att slopa listan och i stället ska undantag för enskilda yrkesgrupper beslutas genom en förordning.
 
– Initiativet som helhet går stick i stäv med regeringens ambitioner att öka den inhemska produktionen, stärka totalförsvaret och att minska byråkratin för lantbruksföretagen. Även en förordning med möjliga undantag riskerar att skapa osäkerhet och krångel för företagen, säger Mikaela Johnsson.  
 
Sedan utredningen, En behovsprövad arbetskraftsinvandring, tillsattes 2022 har LRF arbetat för att yrken inom de gröna näringarna ska undantas så länge det råder brist. LRF vill också att arbetstillstånd för säsongsanställda ska förlängas från 6 till 9 månader, vilket utredningen föreslår.
 
– Inte minst för landets trädgårdsföretag måste ett förlängt arbetstillstånd för säsongsanställda bli verklighet, säger Mikaela Johnsson.  

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.