LRF Dalarna är ett regionförbund inom LRF som arbetar för att medlemmarna ska få bättre villkor för sina företag inom jord, skog, trädgård och landsbygd med fokus på tillväxt, lönsamhet och attraktionskraft.

Innehåll

Till sidomenyn

Vår uppgift

LRF Dalarnas viktigaste uppgift är att företräda medlemmarnas intressen och påverka för att säkra de bästa förutsättningarna för företagens möjligheter inom de gröna näringarna. Tillsammans gör vi medlemmarnas röst hörd mot beslutsfattare och myndigheter

Regionstyrelse och regionstämma

LRF Dalarna leds av en regionstyrelse, som väljs av regionstämman som är det regionalt högst beslutande organet. Regionstämman väljer också fullmäktige till LRFs riksförbundsstämma.

Kommunavdelningar

I LRF Dalarna finns 15 kommunavdelningar, som jobbar med lokalt påverkansarbete och bevakar och påverkar den kommunala näringspolitiken. Arbetet i kommunavdelningarna är en central och mycket  viktig del av LRFs påverkansarbete eftersom många beslut som berör företagare inom de gröna näringarna fattas på kommunal nivå. 

Kommunavdelningen utser också fullmäktige till LRF Dalarnas regionstämma och har även motionsrätt till regionstämman.  

Lokalavdelningar och lokala grupper

LRF Dalarna har 14 lokalavdelningar och lokala grupper. Lokalavdelningarna ordnar aktiviteter som studiebesök, temakvällar, fältvandringar och mycket annat. 

LRF Ungdomen

Alla LRF-medlemmar under 36 år är medlem i LRF Ungdomen, som är ett nätverk för unga företagare i de gröna näringarna. LRF Ungdomen har omfattande verksamhet för unga medlemmar. I LRF Dalarna verkar de med en egen styrelse och verksamhet i regionen.

Personalen

LRF Dalarna ingår tillsammans med LRF Gävleborg och LRF Mälardalen i den operativa enheten LRF Mitt, som har gemensam personal för de tre LRF-regionerna.

Personalen består av regionchef, sakkunniga, folkrörelseutvecklare och kommunikatörer.

LRF Mitt har kontor i Falun och Uppsala.

Till sidomenyn
Ungdom barn åker klöver Avan

Vad gör LRF Dalarna för dig som medlem?

LRF Dalarna företräder medlemmarnas intressen och med medlemsnyttan i fokus arbetar vi för bättre förutsättningar för att driva företag inom de gröna näringarna. Vi gör din röst hörd mot beslutsfattare och myndigheter och vi jobbar ständigt med att förbättra villkoren för lantbruket.

Ungdom barn åker klöver Avan
Till sidomenyn

Om de gröna näringarna i Dalarna

Dalarna är starkt präglat av det gröna näringslivet med ett omfattande skogsbruk och ett varierat jordbruk. Skog täcker omkring 80 procent av ytan och många lantbruk kombinerar åkerbruk med skog, där råvaran används till allt från byggmaterial till papper och ger arbetstillfällen i regionen.

Åkermarken är begränsad men mycket bördig längs Dalälven. Där dominerar vallodling som ger bete och foder till djuren. Djurhållningen är omfattande med mjölk- och köttproduktion, växande fårbesättningar och renskötsel i fjällen. Flera aktiva fäbodar finns kvar varje sommar och knyter an till landskapets traditioner.

Potatis är en viktig gröda och här odlas även spannmål, baljväxter och oljeväxter. Den välkända dalahästen påminner om hästens historiska betydelse i arbetet på gårdarna, även om hästen i dag främst hör till fritid och kultur.

Senast uppdaterad: 2026-09-25