Från flygvärdinna till grisföretagare
2026-05-05
Var nyfiken och våga prova! Det är Josefine Beckmans filosofi och i hennes eget liv har det tagit sig uttryck i en yrkesmässigt krokig, men väldigt rolig väg. Idag har hon hittat hem i rollen som grisföretagare och ser ljust på framtiden.
Josefine Beckman växte upp på den skånska landsbygden och med en pappa som jobbade inom lantbruk var hon och hennes bror tidigt med och hjälpte till. Drömmarna handlade på den tiden om att bli veterinär, konstnär eller flygvärdinna, men när det blev dags att välja inriktning på gymnasiet föll valet på ekonomi i Malmö. Efter studenten lockade världen och färden gick till en ranch i Sydafrika.
–Vi reste mycket under min uppväxt och steget för att pröva något nytt har aldrig varit särskilt långt för mig. Jag brukar tänka ”vad är det värsta som kan hända” och sedan kör jag på.
Alla erfarenheter leder framåt
I Sydafrika fick hon även chansen att jobba som mäklarassistent och när hon kom hem, tog det inte lång tid innan hon återigen packade väskan. Denna gång gick resan till Lake Como i Italien och en roll som au pair.
– Au pair var kanske inte min bästa idé, men det var ytterligare en erfarenhet och jag lärde mig mer om mig själv längs vägen. När jag kom hem sökte jag till flygbolaget Norwegian och rollen som flygvärdinna, då ändrade livet återigen riktning.
Det blev nästan fem år för Norwegien med stationering i Stavanger, Oslo och slutligen Köpenhamn. Livet rullade på, men kanske var det något som skavde. Ett samtal med brodern Henrik, kom att handla om vad de egentligen ville med livet och för Josefines del ledde det till att hon beslutade sig för att studera. Det blev tre år vid Ultuna och kandidatexamen inom ekonomi med inriktning lantbruk, detta ledde till jobb som företagsrådgivare på en bank och sedan försäkringsrådgivare inom lantbruk.
Nytt liv på Fredriksbergs gård
Kanske hade hon varit kvar inom bank- och försäkringsvärlden fortfarande, om inte en spännande möjlighet dykt upp i form av Fredriksbergs gård. Där hade tidigare funnits grisproduktion, men nu stod stallarna tomma och möjligheten kom att hyra hela gården.
–Vi började prata i familjen om att vi skulle kunna driva gården tillsammans och med ens kändes det självklart.
Sagt och gjort. Familjen satsade och drog igång sitt företag Beck-ham AB och idag har driften rullat på i ungefär ett år. Josefine ansvarar för smågrisproduktionen medan Henrik ansvarar för slaktsvinsproduktionen samt ekonomi. Deras pappa har en övergripande roll medan deras mamma ansvarar för HR-delen och mycket av det administrativa.
–Det har krävts hårt arbete och mycket engagemang, men det är väldigt roligt att verka inom de gröna näringarna och att vara inom en bransch som blickar framåt och vill utvecklas. Att dessutom kunna göra det tillsammans med familjen har varit en bonus.
Det liv Josefine lever idag är väldigt annorlunda mot det hon levde när hon arbetade som flygvärdinna eller var på banken, men hon saknar ingenting. Hon har hittat sin plats.
–Ingen väg är spikrak men man måste våga utmana sig själv. Det blir inte alltid rätt, men du lär dig mycket längs vägen, om både dig själv och andra verksamheter, och nästa gång det blåser står du stadigare, avslutar Josefine.
Tre tips för att byta karriär
- Är du nyfiken på något, ge det en chans! De gröna näringarna rymmer så mycket. Om kor inte är din grej, så kanske växtodling är det eller skog. Pröva olika inriktningar och gör studiebesök!
- Är du osäker – ta kontakt med några inom branschen och fråga hur vardagen ser ut, lär dig mer.
- Visa att du är nyfiken och intresserad. En positiv attityd och lite go kommer man långt med.
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.