Grattis Årets nötköttsföretagare i Örebro län!
2025-09-03

Nils Eld och Joel Andersson, som tillsammans driver Dikor i Örebro AB, har utsetts till Årets nötköttsföretagare i Örebro län 2025. Nils och Joel startade det gemensamma företaget 2024, men har sedan flertalet år samarbetet både kring djurdelen och växtodlingen.
Joel och Nils expanderar för att succesivt kunna öka till dryga 400 dikor i en rationell drift på lättskötta gårdar med smarta lösningar och genomtänkta detaljer som avlastar, effektiviserar och samtidigt sätter djurvälfärden i centrum. Expansionen i sig är inte huvudsyftet, utan det är själva utvecklingen och effektiviseringen av verksamheten.
Nils ser att i dagens samhälle finns en vilja att stötta lantbrukare jämfört med historiska tider då lantbruksnämnden bestämde vilka som fick expandera eller under omställning -90, då alla priser skulle anpassas till världsmarknaden.
- Det är en bra tid att etablera sig som lantbrukare i dagens samhälle. Samhället vill att vi producerar mat och det känns bra att ha i ryggen, säger Nils.
I och med bildandet av gemensamt bolag och möjligheten att driva en större enhet så får de flera fördelar så som att anställa personal. De ser också en glädje med att ha en kollega att kunna bolla frågor med, högt som lågt. Men även beredskapen blir bättre med delat ansvar, den enskilda individen är inte oumbärlig i företaget. Ytterligare en fördel med att ha en kollega är att man kan kombinera familjelivet bättre och det är enklare att åka på semester med gott samvete.
Prisutdelningen skedde den 25 augusti i samband med en politikerresa, som LRF Örebro anordnade, och där ett av studiebesöken var hos Nils och Joel. Erik Sandberg och Johan Linderkers från styrelsen överlämnade blommor, diplom och lokala produkter till pristagarna.
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.