Här är Årets nötköttsproducent i Jönköpings län!

Christer Carlsson får diplom
Karin Nalbin, LRF Jönköping, Christer Carlsson, Årets nötköttsproducent, och Dan Waldemarsson, Jönköpings läns nötköttsproducenter.

Grattis till Årets nötköttsproducent i Jönköpings län Christer Carlsson, Julseryd Tranås, som driver en expansiv verksamhet med dikor och slutgödning.

Drygt hundra personer samlades hos förra årets pristagare, familjen Johannesson, Tokarp Tranås, för att titta på deras fina stallar, avnjuta grillat med potatissallad och gratulera Christer Carlsson till utmärkelsen. 

Christer Carlsson har i dagsläget 45 dikor men bygger nu för att dubbla antalet kalvande. Han skickar i dagsläget runt 80 ungnöt till slakt per år och brukar bland annat 120 ha naturbeten varav hälften har särskilda värden.

I nomineringstexten står bland annat att ”Christer är självverksam och bygger det mesta i egen regi. Han har som mål att bygga ett livskraftigt företag, som i framtiden även kan bära en anställd, där målet är att vara en intressant arbetsgivare som utvecklar bygdens livsmedelsproduktion. Christer är en jordnära ung lantbrukare med fötterna i myllan, som ser möjligheterna i bygdens naturbetesmarker, och vill förvalta den jordlott han får tillgång till.” 

Kvällen blev mycket lyckad, med hjälp av sponsring från Handelsbanken, LF Jönköping, Agria, KLS och Fjössystem. Årets nötköttsproducent i Jönköpings län delas ut av LRF Jönköping och Jönköpings läns nötköttsproducenter, Christer Carlsson är nu med och tävlar om rikstiteln som delas ut vid köttriksdagen i Uddevalla i oktober.  

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.