LRF Värmland uppmanar till älgjakt och viltförvaltning under hösten

Jägare i skogen
Foto: Jenny Gotthold.

Älgstammen ökar, och LRF Värmland uppmanar jägarna att ta vara på jakttillfället och bidra till en aktiv älgjakt och viltförvaltning. Med färska siffror från SLU och en älgjaktspremiär runt hörnet ser framtiden ljus ut. Samtidigt minskar betesskadorna, men arbetet är långt ifrån klart. "Ut och njut av hösten i skogen", säger Daniel Andersson, viltansvarig på LRF Värmland.

Efter några år av nedgång i älgstammen visar färska siffror från SLU att älgarna åter ökar i antal. Daniel Andersson, viltansvarig hos LRF Värmland, vill uppmuntra jägarna inför älgjaktspremiären och lyfta vikten av en långsiktig älgjakt och viltförvaltning.

– Vi går en positiv tid till mötes. Vi behöver inte vara oroliga för att älgarna försvinner, så ta tillfället i akt och var del i en aktiv viltförvaltning, säger han. 

Statistik från SLU visar att älgstammen började plana ut 2023 och ökade med tio procent under 2024. Även viltolycksrådet bekräftar utvecklingen, 900 fler älgar var inblandade i trafikolyckor 2024 jämfört med 2022.

Foderbalans viktigare än antal

LRF:s hållning är inte att det ska finnas ett visst antal älgar utan att älgstammen ska vara i balans med tillgången på foder. Det handlar inte bara om jakt, utan också om att ståndortsanpassa skogen och säkerställa tillräckligt med viltfoder. 

– Kalvarna ska ha rätt vikter och fodret ska räcka, säger Daniel Andersson.

Att älgstammen varit lägre har börjat ge effekt på betesskadorna. Det nationella målet är fem procent, men det är fortfarande en bit kvar. 

– I min geografi nog mer handlar om 16 till 17 procents betesskador, säger Daniel Andersson. 

Inför älgjaktspremiären den 8 oktober vill han skicka med en uppmaning till alla jägare: 

– Ut och njut av hösten i skogen och var inte rädda att ta vara på möjligheterna. För den som vill jaga älg ser vi en positiv framtid.

Håll i viltvårdsplanerna 

Janne Landström, sakkunnig inom viltfrågor hos LRF Väst, betonar vikten av att hålla fast vid de viltvårdsplaner som finns. 

– Älgen är inte rödlistad och kommer inte att dö ut, säger han. 

Han uppmanar också medlemmarna att fortsätta engagera sig i viltfrågor och ställa krav. 

– Nu har vi nått vissa framgångar med betesskadorna och vi bör inte slarva bort de möjligheter vi fått att det kan fortsätta minska. Håll i och håll ut!

Har du frågor om vilt och viltförvaltning?

Vi på LRF finns här för dig, medlem eller vill bli medlem. Hör gärna av dig till oss i personalen så berättar vi mer om hur vi arbetar med viltfrågor och hur du kan engagera dig. Kontakta:
 
Janne Landström, sakkunnig LRF Väst 
070-321 21 55
jan.landstrom@lrf.se  

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.