Nytt förslag på nationell lista över invasiva främmande arter
2025-07-01

Regeringen har tagit ett nytt grepp om hur invasiva arter ska hanteras i Sverige. Efter höstens remissrunda har förslaget justerats.
I höstas kom en remiss gällande en nationell förteckning över invasiva främmande arter, ansvariga myndigheter (Naturvårdsverket och Havs- och vattenmyndigheten) hade satt samman förslaget. LRF skrev bland annat i sitt remissvar att det inte är rimligt att markägare ska bära kostnaden för att åtgärda problem som de inte har orsakat själva.
Regeringskansliet har under hösten och vintern arbetat vidare med förslaget efter remissrundan och nu kommit med en promemoria.
Anna Irani, jurist på LRF, berättar mer här.
Hur ser LRF på frågan?
LRF ser positivt på att en nationell lista över invasiva främmande arter blir verklighet. Det kommer ge en tydlighet i vilka arter som räknas som invasiva i lagens mening, utöver de arter som finns på EU:s lista över invasiva främmande arter, samt vad som gäller för de arterna.
Vad skiljer sig i det nya förslaget jämfört med det som kom i höstas?
Det som är den stora skillnaden är att förslaget inte är lika långtgående som det första vad gällande hur enskilda träffas av förbuden kopplade till invasiva främmande arter. Förbudet mot att avsiktligt låta arter reproducera sig eller växa, gäller enligt det nya förslaget endast statliga myndigheter, kommuner eller regioner som äger eller innehar särskild rätt till fastigheten. Det innebär att privatpersoner och företag inte har någon skyldighet att åtgärda befintliga bestånd och förekomster av arter som är upptagna på den nationella förteckningen.
Det ligger i linje med LRFs utgångspunkt att hantering och bekämpning av invasiva främmande arter är ett allmänt intresse vars kostnader i första hand ska bäras av staten och inte föras över på enskilda.
Vad tycker LRF i övrigt?
När det gäller landlevande arter är länsstyrelserna hårt belastade, både vad gäller invasiva främmande arter och andra expansiva ogräs, såsom tex stånds, renkavle och hönshirs. För arbetet med expansiva ogräs saknas både ekonomiska medel och instruktioner till myndigheterna att samordna arbetet. Flera myndigheter behöver involveras i arbetet och samordnas för att det ska bli så effektivt som möjligt och tillräckliga ekonomiska medel måste tilldelas myndigheterna för arbetet, både med invasiva främmande arter och expansiva ogräs.
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.