Ung mjölkbonde köpte in sig i lantbruksföretag
2025-10-01

Oskar Thor är ledamot i LRF Ungdomen Uppsala och arbetar till vardags som mjölkbonde på en gård strax utanför Uppsala. Gården köpte han in sig i efter att ha arbetat där ett antal år, vilket han fortsatt med, men nu som delägare.
Fick fråga om att bli delägare
Han är född och uppvuxen på en mindre gård, också den utanför Uppsala. Efter några år på gymnasiet, där han läste till gymnasieingenjör, och några år i arbetslivet, började han jobba på en mjölkgård.
– Då sa ägarna där, ska du inte börja jobba här på heltid? Så, jo, så vart det, jag började jobba som anställd där på heltid. Och sen gick åren och jag sökte väl hela tiden efter någonting mer och ville vara med och driva en verksamhet. De såg mitt intresse och mitt engagemang. Sen en dag kom frågan om jag inte ville köpa in mig i bolaget. För de drev gården som enskild firma och skulle göra om det till ett aktiebolag då istället.
Det lät som en bra idé, berättar Oskar. Han kom bra överens med ägarna, tyckte om deras idéer och hur de drev gården som företagare. Det kändes bra, helt enkelt.
Bakgrund i lantbruket
Eftersom han växt upp på en gård hade han erfarenhet från arbetet på en gård, något han fick nytta av när han gick in som delägare.
– Jag hade nytta av det jag läste på gymnasiet också. Det är väldigt mycket teknik i dagens lantbruk. Både när det kommer till mjölkrobotar och traktorer med GPS-er. Bara som att börja titta på att bygga någonting. Jag ritar ju upp allting i CAD. Bara det är ganska smidigt att kunna jobba så.
Oskar Thor
Du kan också se videon här.
Att gå in som delägare
Oskar berättar att det gick smidigt att gå in som delägare. I ett mer traditionellt generationsskifte kanske det är svårare att hålla full fart i företaget, menar han. De som ska lämna över kanske drar ner på tempot lite i förtid, speciellt om processen drar ut på tiden.
– Nu var det inte en generationsväxling i vårt fall. Men när jag köpte in mig jobbade jag bara vidare för jag var redan anställd. Den här lösningen gör det lättare att hålla upp farten i verksamheten. Ett sätt att tänka framåt.
– Det är också mer flexibelt för har man väl ett aktiebolag kan man vara många delägare och byta ut delägare också om man vill.
Råd till andra
Vi frågar Oskar vilka råd han har till andra som funderar på att ta över en gård, antingen via någon form av generationsskifte eller genom att köpa sig in i en annan verksamhet. Svaren kommer snabbt och är tydliga.
– Alla lantbrukare ska nog ta sig en funderare och sätta igång med generationsskifte ganska tidigt. Eller fundera på tanken att kanske bjuda in någon som man kanske har arbetar hos sig som är ett solklart val egentligen.
Börja tidigt för hur man än gör tar det tid, säger Oskar. Det är mycket som ska diskuteras och bestämmas.
Han tillägger att man måste ta hjälp av andra. Själv fick han hjälp av bland andra banken och LRF.
– Banken hade en kväll, en utbildning som jag gick, som var riktigt bra. LRF har ju också haft någon generationsskifteskväll där de hade bjudit in olika parter. Där fick man ställa frågor och de berättade om hur man löst det på olika gårdar.
– Så det finns mycket information att ta del av. Men det är viktigt att inse hur mycket det är man inte kan. Man får läsa på mycket och fråga mycket dumma frågor. För det är en hel värld som man inte tänker på bakom företagande. Det är mycket siffror och papper som man inte förstår sig på. Så man måste fråga vettigt folk hur man ska läsa eller tolka något.
Stora framtidsplaner
Innan vi skiljs åt passar vi på att fråga om Oskars framtidsplaner.
– De är stora! Mera djur, mera mark. Utveckla, driva företaget framåt. Jag fortsätter i huvudsak i det här företaget, men så tittar vi på generationsskifte i våra föräldrars gård, min syster och jag, tillägger Oskar.
Vi får nog anledning att återkomma till Oskar Thor utanför Uppsala. Han har trots sina unga år en gedigen erfarenhet av att lantbruk både från det affärsmässiga och det praktiska, erfarenheter som han säkert kommer sätta till god nytta i framtiden.
Magnus Nystedt
regional kommunikatör
magnus.nystedt@lrf.se
010-184 26 49
Står du inför ett generationsskifte? Funderar du på hur du ska göra? Då är du varmt välkommen till Ludvig & Co:s event under oktober och november 2025, där deras experter guidar dig genom hela processen – från juridik och skatt till hur familjens intressen tillvaratas.
Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk
LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.