Om LRF Gävleborg
LRF Gävleborg är ett regionförbund inom LRF som arbetar för att medlemmarna ska få bättre villkor för sina företag inom jord, skog, trädgård och landsbygd med fokus på tillväxt, lönsamhet och attraktionskraft.
Vår uppgift
LRF Gävleborgs viktigaste uppgift är att företräda medlemmarnas intressen och påverka för att säkra de bästa förutsättningarna för företagens möjligheter inom de gröna näringarna. Tillsammans gör vi medlemmarnas röst hörd mot beslutsfattare och myndigheter
Regionstyrelse och regionstämma
LRF Gävleborg leds av en regionstyrelse, som väljs av regionstämman som är det regionalt högst beslutande organet. Regionstämman väljer också fullmäktige till LRFs riksförbundsstämma.
Kommunavdelningar
I LRF Gävleborg finns 10 kommunavdelningar, som jobbar med lokalt påverkansarbete och bevakar och påverkar den kommunala näringspolitiken. Arbetet i kommunavdelningarna är en central och mycket viktig del av LRFs påverkansarbete eftersom många beslut som berör företagare inom de gröna näringarna fattas på kommunal nivå.
Kommunavdelningen utser också fullmäktige till LRF Gävleborgs regionstämma och har även motionsrätt till regionstämman.
Lokalavdelningar och lokala grupper
LRF Gävleborg har 15 lokalavdelningar och lokala grupper. Lokalavdelningarna ordnar aktiviteter som studiebesök, temakvällar, fältvandringar och mycket annat.
LRF Ungdomen
Alla LRF-medlemmar under 36 år är medlem i LRF Ungdomen, som är ett nätverk för unga företagare i de gröna näringarna. LRF Ungdomen har omfattande verksamhet för unga medlemmar.
Personalen
LRF Gävleborg ingår tillsammans med LRF Dalarna och LRF Mälardalen i den operativa enheten LRF Mitt, som har gemensam personal för de tre LRF-regionerna.
Personalen består av regionchef, sakkunniga, folkrörelseutvecklare och kommunikatörer.
LRF Mitt har kontor i Uppsala och Falun.
Vad gör LRF Gävleborg för dig som medlem?
LRFs viktigaste uppgift är att företräda medlemmarnas intressen och påverka för att säkra de bästa förutsättningarna för företagens möjligheter inom de gröna näringarna. Tillsammans gör vi din röst hörd mot beslutsfattare och myndigheter och vi jobbar ständigt med att förbättra villkoren för lantbruket.
- Genom LRF har du tillgång till ett nätverk av kollegor och tillgång till expertis inom olika områden.
- LRF jobbar aktivt med en mängd sakpolitiska områden för att stärka förutsättningarna för de gröna näringarna i Sverige.
Läs mer om våra sakområden och vårt näringspolitiska arbete
Några av LRFs framgångar under 2024 - Ta del av alla aktiviteter och utbildningar som finns i LRF Gävleborgs kalender
- Som medlem har du tillgång till värdefulla förmåner inom bland annat stöd och rådgivning samt en mängd bra rabatter.
Här kan du se alla förmåner och rabatter - Behöver du stöd vid en krissituation?
LRF Gävleborgs omsorgsgrupp
Läs mer om LRFs omsorgsarbete här - Vill du vara med och påverka din och andras situation på landsbygden och i det gröna näringslivet? Då är ett engagemang inom LRF den rätta vägen!
Engagera dig och påverka
Om de gröna näringarna i Gävleborg
Gävleborg är Sveriges skogstätaste län och 82 procent av länets landyta används för skogsbruket. Av skogens träd kan man göra många produkter som till exempel byggnadsmateriel till hus och möbler och papper till tidningar och påsar. I länet görs det också flaskor och tandkrämstuber av träfiber.
Jordbruk och trädgårdsnäring använder bara ungefär 4 procent av landytan. Många gårdar har djur och vanligast är nötkreatur, men även får är vanligt.
Den största grödan som odlas är vall, det odlas på 70 procent av åkermarken i länet. Vall är gräsväxter som används som bete eller skördas och blir till foder till djuren, till exempel kan det konserveras i stora vita balar som ni kan se ute på fälten.
Det odlas också en del korn, havre, vete och grönfoderväxter. Även råg, ärtor, åkerböna, oljeväxter, potatis och trädgårdsväxter finns på flera gårdar.
Något som också är utmärkande för länet är att det är vattenrikt. Gävleborg har en lång kust mot havet, det finns många sjöar och några stora älvar.
Förr i tiden flyttade bönderna sina djur till ett sommarbete på utmarker som fanns i skärgården, i skogen och på fjället. Fortfarande finns levande fäbodar som kan besökas för att smaka på mat som tillverkas där.