Krönika: Jonas Edlund

Jonas Edlund.
Jonas Edlund, styrelseledamot LRF Östergötland.

Klimatförändringarnas påverkan, viltförvaltning, skogsutredningen och målkonflikter. Jonas Edlund i regionstyrelsen reflekterar i sin krönika kring flera aktuella och angelägna frågor.

När jag vandrade i fjällen i år, på ett ställe där jag inte varit på ett tag, noterade jag massor av trädplantor som hade etablerat sig där det förr bara har varit lågt ris. Trädgränsen flyttas 1 meter uppåt per år enligt forskare. Jag har även vandrat i Alperna och där har sommarskidåkningen flyttas 500 höjdmeter uppåt sedan 90-talet. Glaciären såg mer ut som ett grustag än vit härlig snö.

Tropiska nätter (ej under 20 grader på dygnet) slog rekord i Norrland i år med 13 stycken. Det har aldrig hänt tidigare. Bränder, översvämningar och värmerekord slår nya skrämmande rekord i Europa. Vi hör om jordskred här och där.

Matproduktionen blir drabbad i hela EU. Det gäller att få ut så mycket skörd som möjligt per hektar. I Götaland ökar viltstammarna och i mitt område går det åt dubbel så många hektar för att få in samma mängd foder till djuren som för 10 år sedan. Det innebär att man får köra dubbelt så mycket med allt som det kostar i klimatpåverkan. Att då kalla viltkött för klimatsmart, då har man missat något!

Ska vi producera mat åt det vilda? Vi måste inse allvaret och gå samman i klövviltsförvaltningar om vi ska komma tillrätta med problemet. Jag jagar själv cirka 35 dagar per år. När jag började jaga i slutet på 70-talet var man glad om man såg något spår i snön av vilt på hela dagen. Det är ju knappt någon snövinter längre, så spår ser man ju inte nu heller. Nu är det så att det är vilt på pass var femte minut, och har man inte fått ett 50-tal vilt på sig på dagen, är det en dålig dag. Det är väldigt lätt att tycka att det som är nu är det normala. Risken är stor att man tänker så med alla naturkatastrofer, ja men så var det ju förra året också!

Skogsutredningen kom förra veckan, och med glädje kan jag konstatera att den går markägarens och äganderättens väg. Inte konstigt att vissa organisationer går i taket och tycker att den är dålig. För andra organisationers inflytande och tyckande över markägaren ska minskas enligt förslaget. Min skog har varit i släktens ägor i 105 år. Under den tiden har vi ökat volymen med 300 procent med ökad kolinlagring med aktiv produktionsskog, och ändå avsatt storleksmässigt 60 fotbollsplaner för naturvård. Frihet under ansvar som kom med skogsvårdslagen 1993 är bra! Mångfalden ökar. Vi behöver tänka till i skogen om klimatförändringarna. Vad är rätt trädslag om bara några år? Blandskogar sprider riskerna vid torka, översvämning, bränder och viltskador.

I dagarna har ytterligare en djurägare blivit drabbad av vargen i mitt närområde. Så nu har jag beslutat att sluta med nötdjuren. Enligt vissa är djuren ansvariga för klimatförändringen, så då gör jag ju en klimatnytta. Det blir till att plantera skog på betena och öka kolinlagringen ytterligare med snabbväxande produktionsskog som skogsutredningen visar. Men då blir det säkert konflikt mellan betesrestaureringslagen som vill öka betena. Och vill jag sedan avverka skog för att göra bete igen hamnar jag i konflikt med avskogningsförordningen. Var är vi på väg egentligen?

Gör det DU tror på så blir det bra.

Jonas Edlund
Styrelseledamot LRF Östergötland

Kontaktuppgifter till regionstyrelsen >> 

Gå med i LRF – din röst, din nytta, ditt nätverk

LRF driver frågor som gör skillnad för dig som verkar inom lantbruk, skog och landsbygd. Som medlem får du tillgång till förmåner, kunskap och nätverk som stärker din vardag och ditt företagande. Tillsammans får vi landet att växa.