LRFSverige
LRF
2022-05-25 08:56:55
Glada jordgubbsnyheter! 🍓 Efter en ovanligt solig vår finns det redan nu gott om svenska jordgubbar. https://t.co/LoIDQtK0f2 Länk till tweeten
LRF verkar för att utveckla en biobaserad ekonomi för att bemöta framtidens samhällsutmaningar. I en biobaserad ekonomi utgör det förnybara naturkapitalet grunden, till skillnad från fossila insatsvaror. Resurser återanvänds utan att farliga ämnen tillförs ekosystemet och alla bioprodukter och restprodukter tas tillvara för att skapa nya mervärden. På nästan alla områden kan den svarta kolatomen bytas ut mot den gröna cellen.
Kjell Ivarsson, expert bioekonomi samt FoI, kjell.ivarsson@lrf.se 010-184 43 60
En stor del av LRFs arbete sker i våra 17 regioner. Klicka i din hemmaregion så får du de nyheter och aktiviteter som är mest relevanta för dig.